Ten letošní, avízovaný jako poslední vůbec, se koná již v sobotu 26. července od 20 hodin ve venkovním areálu v Dobré u Přibyslavi.
Kapela Šatlava na něm oslaví 10. narozeniny a dárky dávám všem. Kdo přijde do 20.00, má vstup zdarma!

Více prozradil Ondřej Málek z kapely Šatlava, která akci pořádá.

Oslava desátých narozenin a poslední Šatlava Fest. Jasná otázka: Proč?
V roce 2009, kdy jsme slavili s kapelou pět let, nás napadlo udělat festiválek. Od té doby tradice pokračuje a nyní symbolicky po pěti letech ji chceme ukončit. Důvodů je více. Pořádání je dost náročné finančně a časově. Jdeme do toho s rizikem neúspěchu. Spoustu věcí neovlivníme, třeba počasí. Navíc je v kraji stále více hudebních akcí a lidé si vybírají, kam půjdou za zábavou. Myslím, že těch pět festivalů byla pro nás dobrá zkušenost, poznali jsme spoustu skvělých lidí a jsme spokojeni, že se nám podařilo dostat do Přibyslavi známé kapely. Měli jsme taky dost štěstí na výběr kapel, třeba Mandrage nebo Xindl X, kterým se poté podařilo víc proslavit, a nyní jsou první liga české scény.

Loni jste měli spoustu interpretů zvučných jmen, třeba Annu K., Wohnouty, a také byl fesťák dvoudenní. Nyní jde o méně profláknuté kapely a jednodenní akci. Proč ta změna?
Minulý rok jsme festival z července přesunuli na začátek června, kdy dle statistik bývá nejstálejší a pěkné počasí. Shodou okolností byl právě minulý rok začátek června nejdeštivější za posledních padesát let, a my museli během pár dní přesunout festival z areálu pod přibyslavským zámkem do kulturního domu v Brzkově. Dost nás to mrzelo a bylo to výjimečně náročné. Ale festival proběhl beze změn v programu. Ano, měli jsme zvučná jména, ovšem pokud přijde na kapely Arakain, Annu K, Wohnout a další stejné množství lidí jako na větší pouťovou zábavu, je asi někde chyba.

Každopádně i letos to vypadá na pořádnou akci – devět formací je celkem dost. Jak jste vybírali a jaké změny jsou pro příchozí ještě připraveny?
Tentokrát jsme chtěli opět mladé kapely, které mají budoucnost před sebou. Skupina Nebe má za sebou několik úspěšných singlů v rádiu, stejně jako mladý nadějný písničkář Jakub Ondra. Dost známí jsou mezi mladými i kluci z kapely ZakázanÝ ovoce a také kapela Koblížc!. Dále jsme chtěli podpořit místní a regionální kapely, a proto u nás zahrají kapely El´Brkas, Čardáš Klaunů, OHS a Zrcadlo. Samozřejmě vystoupí i kapela Šatlava. Hlavní změnou je vlastně skoro tradičně místo konání, které jsme přesunuli do Areálu dobré pohody v obci Dobrá u Přibyslavi.

Dáváte příchozím dárek – vstup zdarma. To jste nasadili vysoký level. Ale zvládnete z praktického hlediska fesťák utáhnout?
Ano, díky sponzorům a lidem, kteří na fest snad přijdou a něco si koupí, bude festival zdarma. Vstup zdarma je pouze do dvaceti hodin, potom bude vstup symbolicky za stovku. Bude to velká oslava desátých narozenin a je to vzkaz všem, kdo dosud na Šatlava fest nevyrazili: Přijdte, těšíme se na vás!

Šatlava Fest 2014
Sobota 26. července v Dobré u Přibyslavi

16.00 – Zrcadlo
17.05 – OHS
18.00 – Jakub Ondra
18.55 – Čardáš Klaunů
20.00 – Koblížc!
21.10 – Nebe
22.20 – Šatlava
23.30 – ZakazanÝ ovoce
0.45 – El´Brkas

Kateřina Malá