„V pátek 7. září je možné se Santinim oslavit 100. výročí založení republiky. V netradičním pojetí se na jeden večer otevře na žďárském náměstí Santiniho Retro kavárna. Hrát bude oblíbený TaTa Band s hostem – swingovou legendou Laďou Kerndlem a tančit může každý, kdo má chuť. Spojení se Santinim a žďárskou historií zprostředkuje Pavel Jajtner,“ informoval za pořadatele Stanislav Růžička.

V sobotu se příznivci barokní historie a umění sejdou v prostorách bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku. „Ve 14 hodin zájemce pozve znalec barokního umění Vít Vlnas na netradiční prohlídku galerie barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze v budově bývalého klášterního konventu. O hodinu později představí příběh barokní hudby Barbara Maria Willy, vedoucí fakulty staré hudby Janáčkovy akademie v Brně,“ přiblížil Růžička.

Součástí slavností bude rovněž mše svatá v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památce UNESCO, přičemž po ní od 16.30 hodin představí Vít Vlnas posluchačům historickou postavu svatého Jana Nepomuckého.

Večerní program začne v 19 hodin v zámecké bazilice minor koncertem z díla cisterciáckého barokního skladatele českého původu Alberika Mazáka. „Poté se vydá už tradičně průvod návštěvníků na Zelenou horu, aby je na hladině Konventního rybníka čekala populární Misica Navalis. Hudba na hladině bude v podání žďárského žesťového souboru pod vedením Jaroslava Šimka,“ poukázal Stanislav Růžička na jednu z divácky velmi oblíbených částí slavností, která začne v sobotu o půl deváté večer. Závěr pak bude patřit znovu Barbaře Willy, která se od 21 hodin představí v sólovém recitálu na cembalo v atmosféře květinami vyzdobeného poutního kostela, a slovu na dobrou noc duchovního tamní farnosti Vladimíra Záleského.