„Hlavním kritériem byl počet přečtených knih u každého člena rodiny. Vybrali jsme rodinu, která nejen hodně čte, ale je i velmi vstřícná, jsou to příjemní lidé. Zajímavostí je, že chodí do knihovny téměř vždy pospolu, což je skoro unikátní," vysvětluje ředitelka knihovny Danuše Štefková. Vítězové se v knihovně představili ve čtvrtek je to pětičlenná rodina Grodlových z Hamrů nad Sázavou.

Hlava rodiny Roman Grodl, jeho žena Jana, dcera Tereza a dvojčata Daniel a František za uplynulý rok 2013 přečetli celkem 220 knih. Výhru však nikdo z nich nečekal. „Je to opravdu velké překvapení, nikdy by nás to nenapadlo, ale jsme samozřejmě moc rádi," neskrývala radost maminka Jana.

Fantasy a sci-fi

Hamerská rodina se paradoxně stala velkými čtenáři právě kvůli poruše čtení. Všechny jejich děti totiž trpí dyslexií. Odborníci jim doporučili najít téma, které děti zaujme a hodně číst. „Díky častému čtení se z toho dcera celkem dostala," říká Jana, která pracuje jako recepční.

Každý člen rodiny má rád jiný druh literatury. Jedenáctiletý Dan čte nejraději komiksy, jeho bratr František zase našel zálibu v encyklopediích a knihách o dinosaurech. Studentku prvního ročníku průmyslové školy Terezu baví fantasy a sci-fi literatura, ke které zlákala i maminku Janu. „Když si Terezka půjčila knížku o dracích, zjistila jsem, že je to opravdu hezké. Ale já čtu vcelku všechno, hlavně když je knížka dobře napsaná a zaujme," nechala se slyšet Jana Grodlová.

Ani otec rodiny Roman není vybíravý. „Já čtu taky prakticky všechno, kromě toho co čte mamka," směje se.

Grodlovi však rozhodně nejsou rodinou klasických knihomolů. Jsou to všestranní lidé s řadou dalších zájmů a aktivit. „My hrajeme basket," říkají téměř jednohlasně Daniel a František. Asi jako každé kluky v jejich věku je také baví hraní počítačových her. Tereza má ráda filmy a seriály. Roman, který pracuje jako policista, má velmi zajímavé hobby. Staví voliéry pro andulky, které rodina chová. Dále se zajímá o ekonomii a právo. Jana se ve volném čase věnuje zahradě. „A kočíruje celou rodinu," dodává s úsměvem její manžel.

Rodina postoupila do krajského kola, které se uskuteční příští čtvrtek. „Osobně se nezúčastníme, protože děti musí do školy, zastoupí nás ale paní ředitelka Štefková," vysvětluje Jana Grodlová. Uvidíme, třeba rodina z Hamrů nad Sázavou zvítězí i tam.