„Na počátku mého vztahu ke středověké poezii stojí Francois Villon, na kterého jsem narazil někdy ve čtrnácti letech a od té doby to ve mně průběžně zraje v různých podobách,“ říká muzikant, který během vystoupení vystřídá až šestnáct různých nástrojů.

Kde berete písničky pro váš repertoár?

To je moje muzika, která je inspirována středověkou hudbou. Mám jenom několik převzatých věcí, vše ostatní je autorské.

Ale texty jsou původní středověké…

Ano, texty jsou z osmdesáti procent původní, zbytek je opět můj.

Nebude asi jednoduché najít nezhudebněný text ze čtrnáctého století. Kde je nacházíte?

Většinou je to středověká lyrika a vagantská poezie. Vaganti byli středověcí studenti, kteří chodili od fakulty k fakultě. Většinou to byli seriózní kluci, ale už mezi nimi byli i tací, kteří měli dostudováno, avšak líbilo se jim to prostředí a způsob života. Studentské večírky a nevázané bohémství… A o tom je jejich poezie.

Vždycky jste plánoval, že tuto hudbu budete dělat jako „hrad rock“?

Středověkou muziku jsem dělal původně i v akustické podobě, i když to byla moje hudba, hráli jsme ji třeba jenom s violoncellem. Ale už v té době jsem to chtěl dělat jako bigbít (hrad rock - historizující folkrock s keltskými kořeny, hradní rock - pozn. autora), ale pořád se nedařilo najít tu správnou sestavu. Jak to dneska zní, tak takhle jsem to vždycky slyšel, takhle jsem to chtěl. Z toho, co vzniklo, mám dobrý pocit.

Během vystoupení střídáte poměrně hodně nástrojů: mandolíny, flétny různých druhů, píšťaly… Kolik jich je?

Je to zhruba šestnáct nástrojů, hraju vždycky na to, co je potřeba. (smích) Třeba píšťala s měchuřinou je vlastně součást dud. Je to jednoplátkový nástroj, který má svůj původ ve třináctém století.

Když tady vidím tu sbírku nástrojů, okamžitě mě napadne přirovnání k Ianu Andersenovi z legendárních Jethro Tull…

Říká se o mně, že jsem moravský Jethro, ale já se tomu bráním… Je to ale tak, že když někdo hraje na flétnu falsetem, tak to musí být zákonitě Jethro Tull. (smích) Faktem je, že nějaká inspirace v Jethro Tull byla.