I letos byla jejich společná výstava zahájena vystoupením umělců zvučných jmen. Tenoristu Břetislava Vojkůvku na klavír doprovodila Giovanna Spáčilová. A ke slovu nebo lépe řečeno ke zpěvu se nakonec dostali i všichni přítomní, když je pěvec na závěr vystoupení vyzval, aby poslední píseň zazpívali společně s ním.

Helenu Puchýřovou několika slovy představila spisovatelka Věra Rudolfová, která je její dlouholetou obdivovatelkou. Mimo jiné připomněla, že kromě krajinomalby se malířka zabývá i zátiším.

„Vybírá si především klasické květiny – růže, kosatce, slunečnice, jiřiny. Ale také kvítka prostá. Kopretiny nebo pomněnky. Na plátno převádí jejich podobu s ženskou něžností a barevnou vyrovnaností. Ale věrna zůstává především krajině, kterou zná od dětství,“ uvedla Věra Rudolfová.

Na vernisáži tentokrát nechyběla ani téměř devadesátiletá maminka malířky, Marie Puchýřová, která přiznala, že je sice velkým kritikem, ale dceřiny obrázky se jí opravdu líbí. „Má je krásné, obdivuji ji. Po mě to nemá, talent zdědila po manželovi. Má velký cit pro krásu krajiny. Když jedeme na chalupu na Rokytno, tak často zpomalí a dívá se. A když dojedeme, sedne ke stojanu a začne malovat. Má neuvěřitelnou paměť. Když ji za něco kritizuji, tak se nezlobí. Vysvětluje mi svůj záměr, často říkám, že její obrazy zrají. Někdy se mi moc nelíbí, ale pak přijdu a chytne mě to,“ poznamenala žena.

Tatínek Heleny Puchýřové – Bohumil Puchýř - byl významným malířem Vysočiny. A dcera dědičné geny rozhodně nezapře. „Chodí na místa, na která chodila s tatínkem. Má Vysočinu v krvi. Já jsem kreslit neuměla, i když po prababičce mám také v sobě malířské geny. Helenka asi zdědila své nadání z obou stran,“ chválí ještě malířku maminka Marie.

Atmosféra jara

Obrazy Heleny Puchýřové jsou příjemným pohlazením na duši. Některé z nich v parných dnech příjemně „ochladí“ dokonalou zimní atmosférou, jiné navodí dojem nadcházejícího jara nebo nádherně barevného podzimu. To vše je na fryšavské výstavě navíc doplněno něžnou keramikou Ladislavy Břečkové.

„Vždy jsem měla ráda pohádky a vyprávěnky, a znovu a znovu se ve své keramice vracím také ke svému mládí,“ přiznala osmdesátiletá autorka keramických postaviček a zvířátek Břečková a skromně dodala, že navzdory tomu, že se nejedná o žádné velké umění, mají lidé rádi milé postavičky ze starých dob.

Výstava v Kulturním domě ve Fryšavě potrvá až do 28. srpna, otevřeno je denně v čase od 10.30 do 16.30 hodin.