„Byli jsme příjemně překvapeni. Přišlo okolo 120 lidí, z nich pak asi dvacet odešlo, protože film nebyl podle jejich vkusu. Funguje je to tak, že komu se film nelíbí, odchází a neplatí nic, ostatní přispívají až na konci promítání částkou, na kterou si tento snímek cení,“ popsala ředitelka příspěvkové organizace města Kultura Žďár, která Kino Vysočina provozuje, Marcela Lorencová.

Prvním žďárským filmem naslepo byl francouzský snímek Víno nás spojuje z roku 2017, další možnost vypravit se do kina a předem nevědět na co zájemce čeká v sobotu 24. března. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, protože co víme od dalších „kinařů“, jinde se třeba tento způsob promítání tak úplně nechytil,“ doplnila ředitelka s tím, že by tímto způsobem rádi promítali spíše novější filmy, pokud je distribuce uvolní, a rovněž takové, které mají šanci upoutat více skupin diváků.

Zájem žďárské veřejnosti vzbudily také půlnoční předpremiéry, což je další z novinek. „Myslím, že je to zajímavá akce a obecně všechny aktivity, co se v kině dějí, dokazují, že jeho rekonstrukce měla smysl a že si Žďáráci svoje kino zase „našli“. Předpremiéry jsou zajímavé i tím, že se zaměstnanci kina převlékají do kostýmů, které s filmem korespondují,“ poznamenal starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil. „Snažíme se, aby předpremiéry byly dříve než o půlnoci, třeba už v deset hodin, protože někteří lidé musejí ráno vstávat brzy do práce, ale záleží na distributorovi, zda to umožní. Ale i na půlnoční promítání přišlo poměrně dost lidí,“ doplnila Marcela Lorencová.

Výhledově v Kině Vysočina chystají například festival evropských filmů, případně promítání ne příliš známých prvorepublikových snímků v rámci letošních oslav 100. výročí vzniku Československa, které připravuje žďárská radnice.

Režisér, fotograf a novoměstský rodák Jan Svatoš.
Jan Svatoš chystá premiéru filmu