Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prohibice, slyšelo Zámostí. Organizátoři přiznávají chybu

Třebíč – Vodka a Red Bull nebo zkumavky s Jägermeisterem. Pro spoustu lidí neodmyslitelná součást festivalu Zámostí. A přesto se letošní ročník musel obejít bez nich. Organizátoři tradičního kulturního festivalu totiž zapomněli prodej tvrdého alkoholu nahlásit. Celní správa v pátek odpoledne prodej alkoholu silnějšího patnácti procent zakázala, a na lidi festivalu tak čekala nucená prohibice.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Devatenáctý ročník letního kulturního festivalu Zámostí se v Třebíči tradičně konal během prvního červnového víkendu.Foto: Deník/ Tadeáš Mahel

Organizátoři zprávu o zákazu prodeje tvrdého alkoholu vypustili na Facebook ihned po návštěvě celní správy. Tedy 
v pátek odpoledne, v době, kdy celé Zámostí začínalo. „Celní správa přijela v momentě, kdy jsme ještě nic neprodávali. Upozornili nás, že tvrdý alkohol prodávat nesmíme, tak jsme rozestavěný stánek zase sbalili," řekl organizátor Dan Janík.

Prodej tvrdého alkoholu na akcích se na celní správu musí hlásit tři dny předem, což organizátoři Zámostí neudělali. A přišel trest. „Z naší strany to byla běžná kontrolní akce, která se zaměřila jak na prodej alkoholu na základě ohlašovací povinnosti, tak i na zdanění lihu a kolky na lahvích. Žádný postih nebyl, organizátory jsme jen varovali a vše proběhlo korektně," uvedla Hana Semorádová, mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina.

Ohlašovací povinnost prodejců lihovin na veřejných akcích platí téměř deset let. Celníci však dosud kontroly příliš neprováděli, a podle informací Deníku o povinnosti dosud nevěděli ani pořadatelé dalších akcí. „Někde vzadu v hlavě jsem to asi měl, ale nikdy by mě to nenapadlo hlásit. Navíc si myslím, že je to zbytečná byrokracie, stát přišel o peníze z daně a neprospělo to nikomu," konstatoval člověk, který kulturní akce pořádá dlouhá léta.

Organizátoři Zámostí se nicméně neschovávají. „Udělali jsme chybu, kterou si doslova a do písmene zaplatíme," podotkl Janík.

Příjem z barů je pro festival podstatnou položkou, zákaz prodeje tvrdého tak znamená pro rozpočet ránu. „Rozpočet je jedna věc, zároveň nám to ale bylo hrozně líto kvůli návštěvníkům. Festivalem žijeme celý rok, neustále myslíme na to, co udělat, aby se všichni bavili, 
a pak uděláme takovou amatérskou chybu. O to větší radost jsme měli z toho, jak nás fanoušci podpořili. Ve finále jsme rádi, že se ukázalo, že je pro lidi důležitější kvalitní hudební produkce, doprovodný program ve městě a dobrá společnost," řekl Dan Janík.

Následky kontroly celní správy přitom pro festival mohly být mnohem horší. V případě, že by celníci dorazili během prodeje, mohli by všechen alkohol zabavit a vystavit tučnou pokutu. „Když organizátor nesplní ohlašovací povinnost nebo uvede nesprávné údaje, může správce daně uložit ve správním řízení pokutu do výše až milion korun," uvedla mluvčí Hana Semorádová.

Už během samotného festivalu se mohutně spekulovalo, zda celníci nepřijeli na Zámostí na udání. Dan Janík podobné dohady rázně odmítá. „Ŕozhodně si nemyslíme, že by na nás kdokoliv kontrolu poslal," řekl.

Jeho slova potvrzuje také Hana Semorádová, podle ní šlo o běžnou akci celníků. „Byla to klasická pracovní kontrola, na podobné celní správa nyní jezdí dennodenně," zmínila mluvčí.

Ohlašovací povinnost o prodeji lihovin se týká lahví i rozlévaného alkoholu. Podle zákona o spotřebních daních je každý, kdo lihoviny na veřejně přístupných sportovních a kulturních akcích prodává, povinen nejpozději tři pracovní dny před konáním akce písemně informovat celní úřad. Kromě festivalů se to týká tanečních zábav, diskoték i plesů.

Celní správa bude v kontrolách festivalů i dalších akcí pokračovat.

Autor: Tadeáš Mahel

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení