Vše odstartuje Oldies party s DJ Lubošem Hejtmánkem v pátek ve 20 hodin v Nedvědici u rybníka. O den později na stejném místě vystoupí několik pěveckých a tanečních souborů. Ve 14 hodin se pak ocitne Nedvěd v Nedvědici – přijede totiž František Nedvěd se skupinou Tie Break.

V neděli se v městečku pod hradem mohou příchozí těšit například na vystoupení skupiny historického šermu nebo na Četníky na cestách - Erika Parduse a Zdeňka Junáka ze seriálu Četnické humoresky.

Samotný Pernštejn se během prodlouženého víkendu promění v baštu šermířů, řemeslníků a trhových prodejců. Chybět ovšem nebude ani pásmo středověké hudby, ukázky dobových zbraní či divadelní vystoupení.

Na jednotlivých nádvořích a v různých částech hradu se zejména děti mohou těšit na řadu soutěží, jízdu na koni nebo řemeslné dílny. Pozornost upoutá i vojenské ležení, střelba z děl, dětská kovárna či katova dílna.

Na Slavnosti pernštejnského panství můžete tradičně přijet i historickým vlakem. Příznivci parních lokomotiv si letos určitě také přijdou na své, do provozu budou nasazeny hned tři parní lokomotivy.

------------

Slavnosti Pernštejnského panství

(2009, 3. - 6. července)


KULTURNÍ PROGRAMY

NEDVĚDICE U RYBNÍKA
• Pořadatel Městys Nedvědice

Pátek 3. července
20:00 Oldies Party - DJ Luboš Hejtmánek - diskotéka


Sobota 4. července

9:30-11:30 Dětské dopoledne
Nedvědický pěvecký sbor Petry Cvrkalové - Cvrčci
Aerobik - nedvědické dívky
Dance show
Národopisný soubor Borověnka při ZŠ Štěpánov - Pásmo "Doba předvelikonoční a velikonoční"
Taneční vystoupení nedvědických dívek
ZUŠ Tišnov - třída Nedvědice - sólová vystoupení (akordeon, keyboard), akordeonový soubor a zpěv

10:00-13:00 Dětské rybářské závody (blíže na www.nedvedice.cz - infokanál), prezentace přihlášených od 9.15

14:00 NEDVĚD V NEDVĚDICI - koncert František Nedvěd se skupinou TIE BREAK

17:00-19:00 3 MIMO - koncert funkrockové kapely

20:00 Taneční večer se skupinou EXIT


Neděle 5. července

9:30-11:00 RÁDIO PETROV - dopolední pořad nejen pro děti

11:00 RYTÍŘI ZEMĚ ZUBRA - "Pás cudnosti" - vystoupení skupiny historického šermu

13:30 ČETNÍCI NA CESTÁCH - účinkují Erik Pardus a Zdeněk Junák ze seriálu Četnické humoresky

15:00 ZLATÝ VOČI A ROXETTE REVIVAL - koncert

17:00 Na závěr programu k tanci a poslechu hraje skupina FRANKENSTEIN


VSTUPNÉ

4.7. Odpoledne 50,- Kč
4.7. Večer 50,- Kč
5.7. Odpoledne 50,- Kč
Děti do 15 let zdarma


DOUBRAVNÍK
• Pořadatel Městys Doubravník


Sobota 4. července

18:00 Kostel - Tišnovský komorní orchestr - koncert


Neděle 5. července

9:00-17:00 Náměstí - Doubravnický jarmark, Odpoledne věnované 130. výročí SDH

12:30 Náměstí - Bystřická kapela

13:00-16:00 Náměstí - Ukázky hasičské techniky (historie - současnost), po ukončení ukázek opět Bystřická kapela (k poslechu)


VSTUPNÉ

Akce v kostele - vstupné dobrovolné


HRAD PERNŠTEJN
• Pořadatel Státní hrad Pernštejn, Národní památkový pstav ú.o.p. v Brně

Program na pódiu:

Sobota 4. července
11:00 Baštýři - "Trápení sluhy aneb pánovy dluhy" - historický šerm
12:00 Pohádka "Kněžna a čert" - Jaroměřické zámecké divadlo
13:00 TAS - "Pohádka o princezně Liběně" - historický šerm
14:00 Pásmo "Doba předvelikonoční a velikonoční" a "Škola" - Národopisný soubor Borověnka při ZŠ Štěpánov
9:30-11:00 Country tance - Národopisný soubor Borověnka při ZŠ Štěpánov
16:00 Pohádka "Kněžna a čert" - Jaroměřické zámecké divadlo
17:00 "Jezdec a kůň" - ukázky výcviku jezdce a rytířského koně
18:00 Flamberg - "Cesta meče" - historický šerm


Neděle 5. července
11:00 Pohádka "O princeznách a drakovi part I." - divadlo Tillia
12:00 Baštýři - "Cepování v žoldnéřském táboře" - historický šerm
13:00 Pásmo středověké hudby - skupina Perkelt
14:00 Flamberg - "Slavné souboje"- historický šerm
15:00 Pohádka "Budulínek" - Nedvědický pěvecký sbor Petry Cvrkalové - Cvrčci
16:00 Pohádka "O princeznách a drakovi part II." - divadlo Tillia
16:30 "Jezdec a kůň" - ukázky výcviku jezdce a rytířského koně
17:00 TAS - "Průvodci staletími" - kostýmy a zbraně z různých období
18:00 Tance s hadem a vějíři


Pondělí 6. července
11:00 TAS - "Šerm vážně i nevážně" - šermířské skeče
12:00 Pohádka "O králi, kterému bylo zima" - divadlo Tillia
13:00 Flamberg - Ukázky palných zbraní
14:00 Pohádka "O princeznách a drakovi" - divadlo Tillia
15:00 Baštýři - "Dopis domů" - historický šerm
16:00 Pásmo středověké hudby - skupina Perkelt
17:00 "Jezdec a kůň" - ukázky výcviku jezdce a rytířského koně
18:00 Tance s hadem a vějíři

VSTUPNÉ DO AREÁLU
dospělí, studenti, senioři 50,- Kč
děti do 15 let 20,- Kč
děti do 6 let zdarma


VÝSTAVY - PROHLÍDKY - SPORT

HRAD PERNŠTEJN - 4.-6.7.
1. nádvoří Vojenské ležení, střelba z děl, tři řemeslné dílny, dětská kovárna, tržiště řemeslníků a kupců, kolotoč pro nejmenší + program na pódiu
Zahrádka pod baštou Malý vojenský tábor - šermířská vystoupení, lazaret, střelnice pro děti i dospělé
Na baště Věštírna
Hradní příkop "malé valy" Soutěže pro děti, jízda na koni
Terasa pod hospodou Soutěže pro děti

2. nádvoří - velký barbakán Dílny pro šikovné ruce dětí i dospělých (smalty, korálkování, dekupáž, mydélka)

3. nádvoří - kat a jeho dílna Trestání nepoctivých kupců a lapků v katovně, tržiště řemeslníků a kupců, občerstvení v kočárovnách, suvenýry na Cíchárně, výstavní síň - rozšířená výstava Zámecké zahrady na hradě Pernštejně

4. nádvoří - sýpka Velký sál - výstava "Copuli lapidum" - rekonstrukce hradů v povodí Svratky a Svitavy doplněná leteckými fotografiemi, cukrárna "U Hraběte Vladimíra" s loveckou výzdobou, vinotéka "Pod Loubím" s posezením

4. nádvoří - dvoreček Grilované dobroty a jiné občerstvení, sály za pokladnou - hrad na starých pohlednicích, suvenýry

5. nádvoří Kaple, hladomorna, nástup na prohlídky interiérů

Po celou dobu slavností na 1. až 4. nádvoří šermířské skeče, divadélka, hudba a tance.
Možnost vlastnoručního zhotovení výrobku v řemeslné dílně nebo v dílnách pro šikovné ruce a aktivní využití atrakcí za poplatek.


NEDVĚDICE
4.-6.7.
7.-12.7. 9:00 - 17:00
9:00 - 16:00 Radnice - Výstava obrazů Stanislava Bělíka. Vernisáž 3.7.2009 v 15:30
4.-6.7. 9:00 -17:00 Sokolovna - Velká výstava železničních modelů s modelem železniční stanice Nedvědice
3.7.
4.-6.7. 15:00 - 20:00
9:00 - 20:00 Škola - Včelařská výstava s prodejem včelích produktů, medoviny a medového piva
3.-6.7. 10:00-12:00 13:00-17:00 Škola - Výstava fotografií Miloše Neči. Vernisáž 2.7.2009 v 16:00
3.-6.7. 9:00 - 17:00 Škola - Výstava obrazů Přemysla Povondry. Vernisáž 3.7.2009 v 17:00
4.-5.7. 9:00 - 17:00 Škola - Tišnovský patchworkový klub - výstava dekorativních bytových textilií
4.7. 9:00 - 16:00 U školy - Prezentace automobilů Škoda - Auto Tišnov, s.r.o.
5.7. 08:00 Hřiště u školy - Nohejbalový turnaj "KOOPERATIVA CUP" prezentace v 8:00 hod., začátek v 8:30 hod.


ČERNVÍR
4.-5.7. 10:00 - 16:00 Kostel - Zpřístupnění historicky významného kostela Nanebevzetí Panny Marie s výkladem


DOLNÍ ČEPÍ

4.7. 5.7. 13:00 - 15:00
11:00 - 13:00 Kostel - Zpřístupnění kostela sv. Václava z XV. století s výkladem


DOUBRAVNÍK

3.7., 4.-6.7. 14:00 - 17:00
10:00 - 17:00 Stará radnice - Výstava paličkované krajky Marty Stejskalové a dřevořezeb Valtra Baxy

4.-5.7. 13:00 - 17:00 Kostel - Zpřístupnění hrobky hrabat Mittrowských s výkladem


CHLÉBSKÉ
4.-5.7. 9:00-11:00, 13:00-15:00 Kaple - Zpřístupnění kaple sv. Jana Křtitele v Chlébském


KŘÍŽOVICE

4.-29.7. 15:00 Galerie - Q-SDRUŽENÍ - salon 2009 - obrazy, plastiky koncert členek souboru Isha trio Sáry Žalčíkové a Jany Lukášové, laureátek mezinárodních soutěží s hudbou vážnou i méně vážnou
5.7. 17:00 Galerie - Podvečer v Křížovicích: Píseň o domově: životní příběh skladatele Bohuslava Martinů - věnováno krajině Českomoravské vysočiny
viola: Ladislav Kyselák, přednes: Alfred Strejček


OLŠÍ
4.7. 9:00-11:00, 13:00-16:00 Kostel - přístupnění kostela sv. Jiří


Na Slavnosti Pernštejnského panství pojeďte parním vlakem

Parní vlaky 4. - 5. 7.

Brno hl.n. 9:48, Brno - Královo Pole 10:00-10:03, Kuřim 10:14-10:17, Tišnov 10:29-10:41, Doubravník 10:58-11:00, Nedvědice 11:06

Nedvědice16:34, Doubravník 16:39-16:40, Tišnov 16:56-17:00, Kuřim 17:12-17:17, Brno-Královo Pole 17:28-17:29, Brno hl.n. 17:41

Havlíčkův Brod 9:03, Přibyslav 9:20-9:22, Žďár n.S. 9:39-9:42, Nové Město na M. 10:01-10:12, Bystřice n.P. 10:34-10:40, Rožná 10:51-10:55,
Nedvědice 11:08

Nedvědice 17:08, Rožná 17:21 - 17:22, Bystřice n. P. 17:35 - 17:37, Nové Město na M. 17:59-18:02, Žďár n.S. 18:22-18:33, Přibyslav 18:54-18:55, Havlíčkův Brod 19:13

Nedvědice 11:27, Rožná 11:46 - 12:25, Nedvědice 12:37