Letmý pohled do programu ukazuje, že festival „Pod Zelenou horou“ letos nabídne návštěvníkům zajímavá vystoupení téměř dvou desítek hudebních a uměleckých uskupení.

„Velkou změnou oproti minulému roku je hlavně fakt, že jsme festival přesunuli z Olešenky u Přibyslavi do Žďáru nad Sázavou. Festival „Pod Zelenou horou“ tak volně navazuje na čtyřletou tradici festivalu Olešenka Open Air“, vysvětluje Aleš Kostečka, hlavní dramaturg festivalového hemžení.

"Díky spolupráci s majitelem zámku se podařilo celý festival posunout zase o kousek dál. Letos se tak návštěvníci mohou těšit na mnoho kvalitních kapel v čele s legendární blues-rockovou formací -123 minut, mariánskolázeňskými 100°C, či na brněnské Mushy Muxx,“ přibližuje program festivalu Kostečka.

Podle jeho kolegy Radka Studeného však výčet zajímavých skupin není ani zdaleka úplný. „Vedle již zmiňovaných se velmi těším také na slovenský objev loňské sezony, kterým je skupina Družina, co se v bigbítu inspiruje folklorními motivy, dále polské kvarteto JB project, které kombinuje jazz a blues s moderními postupy, a samozřejmě žďárské hip-hopové legendy Hoochachos,“ upozorňuje na další hudební lahůdky Radek Studený.

Program festivalu

---------------

Výčet lákadel letního festivalu „Pod Zelenou horou“ by však nebyl úplný, kdyby nebylo zmíněno rovněž bohaté občerstvení, stolní fotbálek zdarma, čajovna, hrnčířský kruh, ukázky kovářské práce či vlasové studio. Chybět nebude ani Galerie Tryko, kde si každý může vyměnit své staré tričko za nové. Podle obou organizátorů se návštěvníci mohou „vyřádit“ také ve výtvarné a izolačkové dílně, zahrát si pétanque, nebo si zaházet létajícími talíři.

Festival „Pod Zelenou horou“ je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný hlavně díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobný festival podaří umístit přímo v areálu takové kulturní památky, jakou je právě žďárský zámek. V tomto případě se to však podařilo. „Majitel zámku Radslav Kinský a hlavně místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšli vstříc, za což jim patří velké díky,“ připomíná Aleš Kostečka.

Ten si myslí, že také díky nim mohou pořadatelé návštěvníkům dopřát netradiční zážitek, který s sebou „festival na zámku“ přináší, a to včetně možnosti přespání v nedalekém kempu u Pilské nádrže. Festival „Pod zelenou horou“ odstartuje v sobotu 19. července přesně ve 13 hodin.

Zdeněk Navrátil