„Veletrh, tehdy to byl ještě trh, jsem poprvé pořádala v roce 1991 ještě v tehdejším Československu, a když jsem ho začala připravovat, nikdo nevěřil, že se vůbec uskuteční, natož že se bude ještě někdy opakovat. Díky zájmu nakladatelů, spisovatelů, odborných návštěvníků i čtenářů se v letošním roce veletrh bude opakovat už po dvacáté páté," konstatovala zakladatelka krásné kulturní tradice Markéta Hejkalová.

Nekonečný proud literárního času

Na první knižní trh přišli hlavně školáci, prezentovalo se asi 80 nakladatelů, letos je na veletrh přihlášeno 163 nakladatelů. Většina vystavovatelů jezdí na veletrh už mnoho let. Možnost slavnostně přestřihnout pásku se dostalo nejen zástupcům města a místních kulturních institucí, ale i žákům brodských škol. „Je to proto, že rodiče těchto dětí v době, kdy se veletrh konal poprvé, byli sami školáci. Na tom je nejlépe vidět, že čas opravdu běží nekonečným proudem," vysvětlila Hejkalová.

Čest přestřihnout pásku si užíval například žák sedmé třídy Čeněk Dobrovolný. „Přijít sem byl nápad naší češtinářky Kateřiny Pavlíkové," prozradil Čeněk, který prý má literaturu moc rád, v současné době má rozečtenou Babičku od Boženy Němcové. „Byl jsem v Babiččině údolí, moc se mi tam líbilo. Babička je podle mě moc zajímavá kniha a zajímavý příběh z hlediska historie," zdůraznil školák.

Nejenom Podzimní knižní veletrh je jubilejní. Výročí slaví i řada nakladatelů a institucí. „Například Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě slaví už 50 let," informovala ředitelka Hana Nováková. Při té příležitosti pozvala milovníky výtvarného umění na výstavu satirické kresby a prezentaci nakladatelství Baobab, které na knižním trhu existuje už 15. let. Další významné výročí si letos připomínají i Tiskárny Havlíčkův Brod.

„Je to už 165 let, kdy si začala v Havlíčkově Brodě, tehdy ještě Německém Brodě, historie knihtisku. Tehdy tiskař František procházka otevřel svoji malou litografickou dílnu," konstatovala ředitelka Ludmila Dočkalová, která pozvala milovníky historie na návštěvu stánku tiskáren, kde je k mání kniha nazvaná Fragmenty historie, zachycující například dějiny brodského pivovaru, mlýna, či dalších významných staveb.

Tradiční ceny

Nebude chybět tradiční udílení cen. K cenám Kraje Vysočina, města Havlíčkův Brod a Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější knihy veletrhu a ceně Littera Astronomica, kterou letos obdrží novinářka Jana Olivová, letos přibudou tři zvláštní ceny. Havlíčkův Brod jimi chce poděkovat třem osobnostem, které výrazně přispěly k úspěchu veletrhu.

I přes úspěchy veletrhu se nakladatelé na úvodní tiskové konferenci shodli, že česká literatura se neumí dobře prodat. „Podceňuje totiž reklamu. Podívejte se například na takových Padesát odstínů šedi," konstatoval ironicky nakladatel Martin Reiner. Veletrh nabízí bohatý program a množství doprovodných akcí. V sobotu 10. října je otevřen od 9 do 17 hodin.

Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka stojí 50 korun, při předložení kuponu loňské vstupenky deset korun.