Soutěž která nemá na Vysočině obdoby se ve Žďáře uskuteční již podruhé. Podle jejího ředitele je určena pro mladé operní pěvce z celého světa. „V minulém roce tady byli soutěžící z Číny, Japonska, Singapuru, Polska, Irska, Ameriky, Slovenska, Koreje, Maďarska, Řecka a samozřejmě i z České republiky,“ vyjmenoval Jakub Pustina.

Akce se uskuteční od 7. do 9. května v sále Staré radnice, kde bude pěvce hodnotit pětičlenná odborná porota. „Jejím předsedou bude tenorista Peter Dvorský, který je znám po celém světě. Po jeho boku pak zasednou emeritní sólista Národního divadla v Praze René Tuček, dirigent Jan Zbavitel, ředitelka opery Olomouc Ludmila Machytková a v jednání je japonská sopranistka Nao Higano,“ uvedl Jakub Pustina.

Výtěžek poputuje postiženým dětem

Vítěz soutěže se může těšit na nový osobní automobil. „Chtěl jsem, aby nejlepší pěvec získal věc, kterou si nemůže ‚vyzpívat‘ na žádné jiné soutěži na světě. Proto jsem zvolil právě vůz. Pro nás zpěváky je totiž doprava na koncerty jednou z nejdůležitějších potřeb a tak doufám, že bude vítěz spokojený a najezdí mnoho šťastných kilometrů,“ vysvětlil ředitel mezinárodní soutěže.

Po skončení akce, tedy 10. května, se ve žďárském domě kultury uskuteční charitativní galakoncert, jehož hlavním protagonistou bude právě Peter Dvorský. „Společně s ním vystoupím na pódiu i já a nejlepší pěvci soutěže. Slavnostní večer ale nebude pouze o zpěvu, příchozí se dočkají také exkluzivní módní přehlídky Dany Dobřichovské,“ doplnil.

Všichni umělci vystoupí na koncertě bez nároku na honorář a veškerý výtěžek ze vstupného, které v předprodeji činí pět set a na místě sedm set korun, poputuje nadaci Petera Dvorského Harmony na dofinancování stroje Lokomat. „Jde o rehabilitační zařízení, do něhož se připevní nohy a ruce dítěte, které není schopné chodit. Stroj pak přesně napodobí přirozený pohyb při chůzi. Lokomat si může dovolit jen velmi málo organizací po celém světě. Jeho pořízení stojí totiž patnáct milionů korun,“ řekl Jakub Pustina.

Představitelé Žďáru jsou z pěvecké soutěže a galakoncertu nadšení. „Jsem panu Pustinovi velmi vděčný, že si pro pořádání této akce vybral právě Žďár. Město ho podpořilo stem tisíc korun a jeho soutěž zařadilo mezi VIP akce Žďáru,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

------------------

Nadace Petera Dvorského funguje už osmnáctým rokem

Nadace Petera Dvorského Harmony, pro níž operní pěvec Jakub Pustina pořádá v květnu ve žďárském domě kultury galakoncert, vznikla v roce 1991 za účelem zřízení a provozování rehabilitačního centra pro zdravotně postižené děti. Iniciátorem a zřizovatelem se stali manželé Dvorští. Centrum se nachází v Bratislavě a jeho pacienty jsou postižené děti z celé Evropy.

Velkou část tvoří děti s postižením centrálního nervového systému (CNS) – s dětskou mozkovou obrnou. Toto onemocnění postihuje pohybový vývoj a v různém rozsahu i psychiku dítěte. Takto postižené dítě bez pravidelného cvičení nedokáže vykonávat základní pohyby. Ty nejtěžší případy mozkové obrny jsou velice úspěšně léčeny na „zázračném“ stroji Lokomat. Po léčbě dochází mnohdy k úplnému uzdravení dítěte.

Vstupenky na plánovaný koncert jsou k dostání v předprodeji v domě kultury nebo na webových stránkách www.jakubpustina.cz.