„Už loni proběhla zásadní obroda tohoto kulturního festivalu. I letos se uskuteční výstavy, koncerty i přednášky. Program je velice pestrý,“ nechal se slyšet první muž žďárské radnice Martin Mrkos.

Jednou z novinek letošních Slavností jeřabin jsou již zmíněné retrohrátky neboli alotria na humnech. „Cílem je současným mobilovým a online dětem přiblížit hry jejich rodičů, prarodičů a pra prarodičů. Po celý den se v parku budou hrát hry našich předků jako je skákáná přes gumu, panák, honění obruče, cvrnkání kuliček, odpalování špačka a podobně,“ vysvětlila žďárská místostarostka Romana Bělohlávková.

Ke slovu se dostanou i kolektivní hry, jako například Kuba řekl, čáp ztratil čepičku a mnohé další. „Tento nápad se líbí napříč generacemi. A zapojila se i novoměstská firma Medin, která slíbila interaktivní stánek, ve kterém si zájemci zase budou moci vyzkoušet práci chirurgů – budu dávat implantáty, hřeby do kostí, šrouby na zlomeniny a podobně,“ odtajnila další novinku na tradičním žďárském festivalu Romana Bělohlávková.