“Chtěli jsme, aby oslavy byly určeny pro všechny věkové kategorie. Program je opravdu bohatý,“ potvrdil starosta Jaromír Brychta.

Třídenní oslava je doslova nabitá hudbou, tancem, soutěžemi i ekumenickými setkáními. Mezi ty neopakovatelné bude patřit odhalení pamětní desky spisovateli Matěji Josefu Sychrovi.

„Právě díky Sychrovi se zachovala Zelená hora, právem ho můžeme označit za zachránce kostela svatého Jana Nepomuckého,“ řekl spisovatel Zdeněk Vyhlídal, který se při slavnostním odhalení pamětní desky ujme slova. Deska bude umístěna na budově žďárské zámecké fary.

Zazní nové zvony

Další doslova historickou událostí, která se už při příležitosti blížících se oslav uskutečnila, bylo požehnání novým zvonům pro kostel Nejsvětější Trojice. „Zvony jsou nyní jeden měsíc vystaveny v kostele svatého Prokopa a teprve potom se instalují do věže kostela Nejsvětější Trojice,“ uvedl farář Tomáš Holý.

Důvodem, proč nebyly do zvonice umístěny ihned po svěcení, je skutečnost, že prostor ve věži kostela je velmi malý a po instalaci zvonů na původní místo bude prakticky nedostupný.

Zvony z kostela od nepaměti provázely obyvatele Žďáru na poslední cestě. „Za války byly zabaveny, ale ještě předtím se podařilo jejich zvuk nahrát na desku, takže i po válce, kdy byla zvonice prázdná, zněly při pohřbech,“ doplnil Zdeněk Vyhlídal.

Unikátní publikace

Při příležitosti oslav byla také vydána kniha 400 let povýšení Žďáru na město. V informačním centru a muzeu je k dostání za sto dvacet korun. „Kniha je připravena tak, aby zaujala širokou veřejnost. Je doplněna zajímavými příběhy a informacemi z historie města,“ dodal starosta Jaromír Brychta.

Menší návštěvníky oslav určitě zaujme řada historických vystoupení. Od průvodu mušketýrů za svitu loučí a hřmění bubnů, přes výcvik rytířského koně až po ukázky palných zbraní. Žďár byl na město povýšen v roce 1607. Oslavy se konají od 8. do 10. června.