VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Svoji první reportáž pořídil fotograf mezi ruskými tanky

Třebíč - Fotograf Vladimír Brauner z Třebíče patří k těm, kteří si srpnové události v roce 1968 velmi dobře pamatují. Na Karlově náměstí, kterým projížděly ruské tanky, tehdy stál… a fotil. Jak na tu dobu vzpomíná?

21.8.2014
SDÍLEJ:

Tanky v třebíčských ulicích, jak je v prvních dnech srpnové okupace zachytil fotograf Vladimír Brauner.Foto: Vladimír Brauner

Při našem posledním setkání na červencové vernisáži výstavy prací Pěti třebíčských fotografů, na které jste se autorsky podílel, jsem zaslechla něco o vaší první fotoreportáži…

To mne zpovídal náš bývalý kolega Arnošt Pacola a já jsem si poprvé uvědomil, co vlastně byla moje vůbec první fotoreportáž.

Ale fotil jste už dřív, nebo ne?

Publikovat fotky jsem začal asi v roce 1960, ale bylo to jen sem tam a jen samé statické snímky, technické, nebo ještě řidčeji krajinářské.

Tak jak to bylo s tou první fotoreportáží?

Shodou okolností je to v těchto dnech šestačtyřicet let, proto už si to úplně přesně nepamatuji, ale z historického hlediska Třebíče to byla určitě důležitější událost, než návštěva nějakého politického principála a tak jsem se ji pokusil zafixovat na celuloidový pásek.

Rozpovídejte se o tom trochu podrobněji.

Dne 21. srpna 1968 rádio hlásilo, že nás napadla ruská armáda a kdo může, ať fotografuje nebo filmuje, ale opatrně, protože v Prostějově okupanti zastřelili fotografující matku dvou dětí, která je fotila ze hřbitovní zdi. Z místních tamtamů se mi doneslo, že v Náměšti přistálo „hejno" obrovských dopravních letadel přecpaných tanky, z nichž první konvoj vyrazil na Brno a další směřuje do Třebíče. Tak jsem se vyzbrojil minifotoaparátem Mikroma s velikostí krabičky cigaret a vyrazil na náměstí. Zrovna jsem byl na horní straně, když jsem zaslechl typický řev motorů a tankových pásů. Proběhl jsem náměstím k silnici a postavil se do cesty prvnímu tanku a začal fotit jeden snímek za druhým a pak se dal na rychlý ústup domů, abych film rychle v koupelně vyvolal.

Jak to dopadlo?

Blbě… Z celé série byly použitelné jeden dva snímky, protože se mi strachem klepaly ruce a tak jsem všechny další rozmazal. Navíc z negativů 10 x 14,5 mm nejdou udělat nijak extra zvětšeniny.

Měla tato akce další pokračování?

Další den jsem si vzal Flexaret a pár svitků filmu, a protože do Třebíče přijel další konvoj těžké artilérie, fotografoval jsem od Homolkova mlýna, na Jejkově, u pošty, na náměstí, v Jihlavské bráně a na křižovatce u Lorenzovy vinárny. Pořád jsem dával pozor, abych nebyl v davu přihlížejících moc čitelný a tak výsledkem je 28 fotografií, za které se vzhledem k době vzniku a hlavně okolnostem nemusím stydět. A když se to správně seřadí, dává to autentickou výpověď o příkladné „bratrské" spolupráci.

Vzpomínáte si na tehdejší náladu přihlížejících na třebíčském náměstí?

Jistě. Byla naprosto spontánní. Těsně před příjezdem prvních tanků se proslechlo, že komunisti měli v Národním domě velkou členskou schůzi, na které byli instruováni k maximální vstřícnosti k blížící se armádě, ale skutečnost byla úplně opačná. Skupinky mladíků se snažily poplivat projíždějící obrněnce. Udivilo mne, že dne 22. už od samého rána bylo náměstí plné transparentů a velkoformátových poutačů, vyjadřujících mínění valné většiny občanů. Jejich tvůrci je museli zhotovit a nainstalovat od pošty až k radnici a do Jihlavské brány už v noci, aby uvítání bylo opravdu vypovídající. Pokud by se snad našel nějaký kolaborant chovající se podle včerejšího návodu z Národního, nestačil by utíkat.

Vladimír Brauner se narodil 14. června 1934 v Prostějově. Mládí prožil v Ivančicích, kde studoval na Blahoslavově reálném gymnáziu. Po vojně a roční brigádě v Ostravě absolvoval dvouleté grafické studium při ÚDLUT v Praze. Tři desítky let pracoval coby grafik, fotograf a vedoucí propagačního oddělení třebíčské První Brněnské strojírny. Fotografovat začal na popud zaměstnavatele, učitelem mu byl známý brněnský fotograf Karel Brunner. Od roku 1991 do konce roku 2004 byl Vladimír Brauner fotografem a redaktorem Horáckých novin. Své snímky využíval v reklamních tiskovinách, expozicích na mezinárodních výstavách, bezpočet jich publikoval ve více než 30 novinách a časopisech. Kromě účasti na kolektivních výstavách, realizoval přes tři desítky samostatných výstav svých fotografií, obrazů a grafiky. Z nejrůznějších fotografických soutěží získal přes 30 diplomů a ocenění. Je členem Unie výtvarných umělců České republiky a Sdružení výtvarných umělců Vysočiny v Jihlavě. Patří do známého regionálního uskupení nazvaného Pět třebíčských fotografů. V současnosti je v důchodu. Věnuje se fotografování a výtvarným činnostem. Žije v Třebíči.

Autor: Eva Bártíková

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení