„Regionální muzeum připraví další dvě výstavy – Listopad 1989 ve Žďáře nad Sázavou v Knihovně Matěje Josefa Sychry, což bude v průběhu října, a výstavu Vánoc ze 70. a 80. let začátkem prosince,“ informoval Miloslav Lopaur z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou.

V knihovně jsou nyní k vidění panely k dějinám samizdatu a undergroundu. Samizdatová vydání jsou podepsána autory. „K vidění je tam materiál k undergroundu – akce Rudlolfov 1974, soudní proces proti Plastikům, dějiny undergroundové skupiny Atomová mihule ve Žďáře nad Sázavou.

V kině jsou výtvarná díla lidí z okruhu Atomové Mihule a v muzeu jsou k vidění samizdatová díla krásné literatury autorů jako Zahradníček, Havel, Klíma, Hrabal, Škvorecký, Kundera, Škutina či Bondy, literatury faktu a časopisy, dále ukázky českých knih vydávaných v zahraničí, například Sixty – Eight Publishers manželů Škvoreckých, kteří konvolut knih osobně věnovali žďárské knihovně,“ připomněl Miloslav Lopaur.

Lidé se taktéž dozvědí, jak samizdat vznikal. Jak například vypadal kopírovací rámeček, cyklostyl nebo ormig. Samizdat však nebyly jen knihy, ale také nahrávky, tedy jak se na magnetofonu vytvářely kopie nebo kolik stál magnetofon ze zahraničí a pravý samizdat. „Výstava nabízí i informace o tom, co se mohlo přihodit člověku, který samizdat uchovával nebo rozšiřoval, či jak se zachovat v případě domovní prohlídky a výslechu. Dalšími tématy jsou underground, jazzová sekce, punk rock a především Charta 77 – propaganda a postihy. Také ve Žďáře jsou občané, kteří podepsali Chartu 77,“ sdělil Lopaur s tím, že chybět nebudou příběhy lidí z regionu, i průběh revolučních událostí ve Žďáře.