Do příprav se kromě pracovníků muzea zapojili také členové Sboru dobrovolných hasičů Žďár nad Sázavou 2 – Zámek. Letos je to totiž právě 125 let, co byl tamní sbor záchranářů založen.

Vše vypukne v 18 hodin, a to příjezdem historického hasičského vozu Praga z roku 1941 s posádkou v historických uniformách. Od 18.30 do 24 hodin si pak budou moci zájemci prohlédnout v prostorách Tvrze tematickou výstavu nazvanou 125 let zámeckých hasičů. Prohlídky jsou komentované průvodcem a některé exponáty je možné si přímo vyzkoušet.

Kromě historické hasičské techniky před muzeem bude k vidění i vybavení, výstroj a výzbroj současné a zcela moderní – přihlížející si k nim budou muset popojít mezi 19. a 23. hodinou na nábřeží k řece Sázavě pod Tvrzí.

Bohatý doprovodný program je rozdělen do tří bloků. V tom prvním od 18.30 hodin dojde na zásah s ruční čtyřkolovou stříkačkou družstvem v historických uniformách a komentovanou prohlídku ruční čtyřkolové koňské stříkačky z roku 1892 s možností si s ní zapumpovat, dále nebude chybět ukázka dovedností mladých hasičů a stříkání dětí ze džberové stříkačky na cíl.

Od 20 hodin pak bude připraven hraný divadelní výstup před Tvrzí, ukázka práce s moderní technikou CAS 15, CAS 16 Mercedes Benz či předvedení přívěsu pro práce na vodě a pro chemické havárie.

Po půl desáté večer pak z budovy muzea slaní hasič-lezec osvětlený hasičskou technikou a záchranáři předvedou hašení požáru hořlavých kapalin hasicím přístrojem a divákům ukáží přetlakový ventilátor, tedy odsavač kouře.

Hana Zítková