Posluchači se dále mohou těšit na designéra městského mobiliáře z firmy mmcité Daniela Gondíka nebo architekta expozice žďárského Muzea nové generace Bronislava Stratila. A také na kontroverzního umělce se skrytou identitou, působícího ve veřejném prostoru často za hranou zákona, který si říká Epose 257.

Žďár nad Sázavou je dvanáctým městem v České republice, ve kterém se tento formát veřejné prezentace pořádá. „PechaKucha Night je japonsko-anglický název a znamená v překladu noc povídání. Jedná se o příležitost pro prezentaci architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků a vzájemnou výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru," vysvětlil Kunc.

Nový prezentační formát vymysleli v roce 2003 Astrid Klein a Mark Dytham z tokijského architektonického studia Klein-Dytham architects. „Protože měli zkušenosti z architektonických přednášek, které trvaly celé hodiny, přemýšleli, jak rozvleklé monology omezit. Tak vznikl formát 20x20, kdy každý přednášející má k dispozici 20 snímků a ke každému snímku prostor 20 sekund o něm pohovořit," doplnil Martin Kunc.

Formát PechaKucha Night se stal velmi populární a v současné době je pořádán ve více než osmi stech městech po celém světě. Při první noci povídání se v okresním městě představili architekti, designéři a umělci, kteří jsou spjatí se Žďárem nad Sázavou. Například Jan Pačka a Igor Šimon z Igloo architekti, architekt Jiří Vítek, Zbyněk Buchta z ateliéru Vltava nebo třeba sklářský výtvarník Petr Hora.

Druhá noc povídání začne ve žďárském kině Vysočina dnes ve 20.20 hodin. Vstupné stojí sto korun. Studenti ze žďárských škol mohou využít akci 1+1, kdy k zakoupené vstupence dostanou druhou zdarma. Večer je součástí festivalu Živé prostory a je pořádán ve spolupráci s hnutím Žijeme Žďárem.