Prohlídky jsou založené na konceptu těch, které letos v létě muzeum s úspěchem pořádalo pro nevidomé. Na příchozí tak čeká šátek přes oči, průvodce se speciálně uzpůsobeným výkladem a možnost „prohlížet“ si exponáty i hmatem. „Po skončení prohlídky si také každý své smysly bude moci otestovat - třeba poznávat vůně bylin, různé chutě jídla nebo naslepo modelovat tvary. Připravená je i ‚stezka bosou nohou‘, na které se zájemci projdou bosky po různých površích,“ přiblížila Martina Schutová z Muzea nové generace, jež sídlí v areálu zámku.

Porovnání dojmů

Zda vnímají chutě stejně, když nevidí na to, co jedí, si lidé vyzkoušejí při ochutnávání potravin, ovoce a podobně. Hmat zase zapojí, když se naboso projdou nejen po písku či kamíncích, ale třeba i po šiškách.

Z konce procházky absolvované v muzeu se zavázanýma očima se pak mohou zájemci třeba na různá místa na trase prohlídky vrátit a porovnat si, zda a nakolik rozdílně jednotlivé exponáty vnímali, když jim předtím „chyběl“ zrak a byli odkázáni jen na ostatní smysly.

Rezervace

Nevšední prohlídky se v sobotu konají každou půlhodinu mezi 10.00 a 17.00, potrvají zhruba hodinu.

Jedna skupina návštěvníků může mít nejvýš deset členů, je tak nutné si termín předem zamluvit na telefonním čísle 736 776 840.

Vstupné stojí 150 a 100 (děti, studenti, senioři) korun. Každý, kdo se zúčastní sobotní akce Muzeum na dosah, získá v ten den jako bonus slevu na klasickou prohlídku s audioprůvodcem, vstupenku tak získá za 50 korun.