Alternativní a amatérské divadlo, akrobatická a pohybová vystoupení i unplugged koncerty. To je jihlavské Divadlo otevřených dveří (DIOD), nejmodernější divadlo na Jihlavsku a na Vysočině vůbec, které se v současné době potýká se ztrátovostí.

Jihlavské městské zastupitelstvo odsouhlasilo v dubnu podíl na ztrátě divadla ve výši tři sta tisíc korun. „Ačkoliv provozovatelé nepředpokládali ztrátu, vidíte, že ztráta byla více než dvojnásobná, proto si podle smlouvy žádají o příspěvek, ke kterému jsme se zavázali. Závazek máme daný a závazky se mají plnit," řekl přímo na zastupitelstvu primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

Tři sta tisíc získává DIOD od města z titulu partnera projektu. DIOD totiž nemá právní subjektivitu, jeho provozovatelem je Tělocvičná jednota Sokol v Jihlavě. Partnerem projektu se stala právě Jihlava. „Ve smlouvě se město zavazuje k pomoci při ztrátě, my se na druhou stranu zavazujeme k veřejné službě, kterou pro město vykonáváme," přiblížila produkční DIODu Karolína Zmeková.

I přes tuto ztrátu je však Zmeková s návštěvností divadla spokojená. „Samozřejmě můžeme návštěvnost vždy o trochu zvýšit a sehnat více sponzorů, ovšem v kultuře se z červených čísel dostává jen těžko. Obecně se ale dá říci, že jsme s návštěvností spokojeni," řekla Zmeková s tím, že pro DIOD je situace ztížená hlavně tím že nemá svůj soubor, a tudíž nemůže lákat na „hvězdy".

Další přítěží je to, že pravidla Evropské unie, která rekonstrukci DIODu financovala, nedovolují, aby DIOD pořádal komerční akce. „Nemůžeme tedy například nabízet prostor ke komerčním pronájmům, z čehož bychom také mohli získat valnou část rozpočtu. Bohužel. Musíme přečkat pětiletou udržitelnost, tedy ještě tři roky, a pak budeme moci začít tento prostor pronajímat," informovala Zmeková.

DIODu by nejvíce pomohli sponzoři, kterým záleží na tom, co se ve městě děje – ať malí či velcí. „A pomohlo by také pozitivní smýšlení. Často se setkáváme s tím, že lidé dávají do rovnice ztrátu s tím, jestli je naše činnost pro město dobrá, nebo ne. Jsme na naši činnost hrdí a velice by nám pomohlo, kdyby na ni začali být hrdí i obyvatelé Jihlavy," uzavřela Zmeková.