V letošním roce se podle organizátorů podařilo dát dohromady opravdové kulturní lahůdky. Vystoupí renomovaná kapela Wohnout, legendární skupina Hudba Praha či v zahraničí velmi ceněná alternativní kapela DVA.

Až letos to vyšlo

Dramaturg festivalu Aleš Kostečka si angažování zvučných kapel cení. „Například Wohnout se k nám na festival snažíme přivézt již několik let, ale zatím to z různých důvodů nevycházelo. Proto jsme si je na letošní ročník objednali již před rokem s tím, že u nás vystoupí jako hlavní večerní hvězda," připomíná dramaturg.

Podle Kostečky ovšem festivalový program není jenom o hvězdách, ale také letos nabídne řadu dalších velmi zajímavých vystoupení. Dávku alternativního folku například připraví akordeonové duo Vasilův rubáš. Pro milovníky řízného ska a rock´n´rollu je připraven bonbonek v podobě vystoupení partičky Faintest Idea, která přicestuje do Žďáru až z Velké Británie.

„Já osobně se velmi těším na vystoupení skupiny DVA. Jsou to holka a kluk s kytarou, houslemi, saxofonem a laptopem, kteří mají úplně jiný náhled na muziku, než jsme u nás zvyklí. Energická muzika, zajímavé melodie a k tomu šílený smyšlený jazyk v textech, no zkrátka úlet," doplnil Přemek Táborský, který se na festivalu stará hlavně o techniku. Ten také připomíná, že domácí scénu zastupují skupiny Die Vogelmanner a Jazles, přitom v té druhé jmenované sám hraje na basovou kytaru. Program zakončí nastupující hard rocková generace, v podání kapely LetRourou.

Hudební program bude doplněn také dalšími aktivitami. Podle organizátorů se návštěvníci či jejich ratolesti mohou těšit například na výtvarné dílny, které připraví partneři festivalu z Kolpingova díla České republiky. Letos navíc přibudou i ukázky street parkuru a vystoupení skupiny ArtRosa, což jsou originální čeští „mužoretové".

Festival Pod Zelenou horou je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobnou akci podaří umístit přímo v areálu kulturní památky, jakou je žďárský zámek. „Majitelé zámku rodina Kinských a místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšli vstříc, za což jim patří dík," připomněl Přemek Táborský. „Brány" Festivalu Pod Zelenou horou se otevřou v sobotu 12. července přesně ve 13 hodin. Kdo si chce pobyt protáhnout, může využít noclehu v nedalekém kempu u Pilské nádrže.