Děje se tak v rámci Dnů evropského dědictví ve dnech 11. až 19. září a v okrese Žďár nad Sázavou se této každoročně se opakující akce letos účastní na patnáct objektů.

Konkrétně ve Žďáře nad Sázavou se nejen místním, ale rovněž turistům nabízí možnost zavítat do farního kostela svatého Prokopa nacházejícího se nedaleko náměstí, a to mimo dny a hodiny bohoslužeb. Dny otevřených dveří se v něm uskuteční v sobotu a neděli v čase od 8 do 18 hodin.

Do celorepublikové aktivity se však zapojily také další pamětihodnosti v okrese; například ve Velkém Meziříčí budou lákat hned dvě. „V otevírací dny si budou moci lidé prohlédnout nejen prostory a inventář chrámu svatého Mikuláše, ale především Špitálního kostela Povýšení svatého Kříže,“ nechal se slyšet děkan Lukasz Szendzielorz z Římskokatolické farnosti Velké Meziříčí. Objekt, jenž původně sloužil jako místo posledního odpočinku pro pány z Lomnice a Meziříčí, si budou zájemci procházet sami, bez organizovaného výkladu.

Za pozornost pak stojí rovněž sakrální dominanta v Novém Městě na Moravě, kostel svaté Kunhuty, dále křižanovský kostel svatého Václava, či kostel svatého Vavřince v Bohdalově.

Animační loutky

V objektech běžně přístupných veřejnosti, ve kterých je vybíráno vstupné, je některými provozovateli všem příchozím nabízen doprovodný program. Nejinak je tomu například v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, kde budou zdarma k vidění animační loutky. „Jde o výstavu a ukázky z tvorby společnosti Zvon, které disponuje svým vlastním filmovým studiem na výrobu loutkových animovaných filmů,“ zve do prostor galerie Alena Procházková z oddělení propagace.

Volný vstup je také do další z novoměstských sbírek, do Horáckého muzea. Připravena je výstava makrofotografií méně obvyklých typů achátů i jaspisů. Samozřejmostí je stálá expozice týkající se například historie a současnosti lyžování na Novoměstsku či dějin města. „V rámci Dnů evropského dědictví bude muzeum otevřeno 18. a 19. září,“ uvedla kulturní referentka Hana Medková.

------------

Mají otevřeno

Bohdalov – Kostel sv. Vavřince
Jimramov – Kostel Narození Panny Marie
Křižanov – Kostel sv. Václava
Moravec – Kostel Nalezení sv. Kříže
Nové Město na Moravě – Horácká galerie, Horácké muzeum
Obyčtov – Kostel Navštívení Panny Marie
Velká Bíteš – Kostel sv. Jana Křtitele
Velké Meziříčí – Kostel sv. Mikuláše, Kostel Povýšení sv. Kříže
Žďár nad Sázavou – Kostel sv. Prokopa ⋌zdroj: www.ehd.cz