„Fotografie malých dětí s prarodiči zobrazují propojení nejmladší generace s generací, která má nejvíce zkušeností," řekla kontaktní pracovnice Family Pointu Barbora Marinčová. „Každý den se ve své práci setkáváme s oběma zmíněnými skupinami. Jsme zastánci tradičního modelu rodiny, do kterého patří nejen děti a rodiče, ale i prarodiče. Proto nás napadlo, že bychom prostřednictvím fotografií a bez dalších slov ukázaly, jak „souzní" babičky, dědečkové a vnoučata," doplnila kontaktní pracovnice Senior Pointu Petra Nováčková.

Autorem černobílých fotografií je žďárský fotograf Milan Šustr. „Rád jsem přijal nabídku na práci s dětmi a seniory. Malé děti jsou velmi bezprostřední, a tak se podařilo zachytit přirozené, leckdy i dojemné propojení obou generací," popsal fotograf, jak dílo vznikalo.

Se Senior i Family Pointem ve Žďáře i v kraji Šustr spolupracuje již delší dobu. „S focením dětí už tedy zkušenost mám. Dětské studiové portréty jsem ale ještě nefotil, byla to pro mě velmi zajímavá příležitost," doplnil fotograf.

Z focení vznikl soubor sedmadvaceti černobílých snímků vnoučat a prarodičů. „Nutno však dodat, že ne vždy jsou na fotografii zachyceni dva příbuzní lidé. O to byly reakce dětí zajímavější," zmínil fotograf Milan Šustr.

Výstava Souznění, kterou najdou zájemci v předsálí Family a Senior Pointu ve čtvrtém patře žďárské polikliniky, je otevřena až do konce roku každý pracovní den od 8 do 18 hodin.

Po tom, co výstava opustí Žďár, se ale před zraky veřejnosti zcela neskryje. „V Jihlavě se v Horáckém divadle chystá na červen vyhlášení soutěže Podnik přátelský rodině. Tam bychom měli fotografie vystavovat. Jednáme také o tom, že by se ze souboru stala putovní výstava po všech Family a Senior Pointech v Kraji Vysočina, které jsou ve všech okresních městech," nastínil Šustr.

Prozradil také, že pokud vše dobře dopadne, z výběru třinácti fotografií by mohl vzniknout dokonce i kalendář pro rok 2018.