Na programu je 3. ročník Mezinárodního koštu slivovice a pálenek. Rekordní počet přihlášených vzorků, 286 , je o rovných deset víc než na podobné akci, která proběhla v rámci Flóry Olomouc v loňském roce.


A dává tušit, že ovoci v tekutému stavu se nejen na Třebíčsku opravdu daří.


I když slivovice měla v soutěži víc jak třetinové zastoupení, našly se mezi soutěžními vzorky naprosté unikáty.


Vybírat bylo opravdu z čeho


„Do klání bylo přihlášeno 286 vzorků, z toho bylo 127 slivovic. Hojně byly zastoupeny destiláty z meruněk, broskví, višní a mirabelek, těch bylo 40 kusů. Celkem třicetkrát se v soutěži objevily speciály a směsky. Další skupinu, která čítala přesně 59 vzorků, tvořily jablkovice, hruškovice, malinovice, jahodovice i rybízovice. Většina se pohybovala kolem 50 procent alkoholu. Pouze jeden vzorek dosáhl 69 procent a ten byl ze směsi různých druhů ovoce. Do soutěže byly přihlášeny i vzorky z mandarinek, pomerančů a královské řepy,“ upřesnil skladbu soutěžních vzorků jeden z organizátorů Robert Michálek.


Na dotaz, jak vypadala hodnotící komise po skončení degustace, s úsměvem na rtech odpověděl: „Bylo to drsný.“ Porotu letos tvořilo 52 ochutnávajících, z toho bylo pět odborníků, kteří ve čtyřech kategoriích vybrali vítěze mezi soukromými a profesionálními producenty. Ti první si ze soutěže odnesou peněžitou odměnu a nezbytný pohár. Vítězové v profesionální sekci likérek, lihovarů a pálenic dostanou v sedmi kategoriích Velkomoravskou pečeť, která může zdobit etiketu jejich výrobků. Různých druhů alkoholu bude v nabídce opravdu dost. Dojde však i na dobrou muziku v podání Jožky Šmukaře a znojemské country kapely Květinka.


Na sobotní program byly pozvány i známé osobnosti. Mezi nimi mimo jiné i expremiér Miloš Zeman. Zda opravdu dorazí, se ukáže až v sobotu. Kdo však na Mezinárodním koštu slivovice a pálenek chybět určitě nebude, je Zdeněk Škromach, který svou účast již potvrdil.