„Nápad s letním kinem vznikl na konci června, rychle jsme tedy museli vyřešit technické věci, jako je zapůjčení promítací techniky. Poskytne ji firma z Brna a obsluhovat ji bude někdo ze členů z naší společnosti. Věříme, že půjde o zajímavé a zábavné prázdninové zpestření a lidé na zámek přijdou za pěknou letní atmosférou," řekl ředitel obecně prospěšné společnosti Zámek Brtnice Lukáš Kružík.

Promítat se bude na třetím nádvoří zámku po setmění, tedy asi po půl deváté večer. Program letního kina se ještě upřesňuje, znám bude příští týden. „Vybíráme mezi oblíbenými českými filmy, na které přilákáme diváky všech věkových generací. Návštěvníci se mohou těšit třeba na klasickou černobílou veselohru, na filmovou pohádku i na film zastupující současnou českou kinematografii. Už mám ohlasy od některých lidí, že si letní kino určitě nenechají ujít," doplnil Kružík.

Za každého počasí

Organizátoři slibují, že promítání letního kina na nádvoří zámku v Brtnici bude probíhat za každého počasí. „Pokud bude pršet, lavičky pro diváky se přesunou do průjezdu mezi nádvořími zámku, další variantou je i postavení velkokapacitního stanu. Byl bych rád, kdy na každé představení přišlo minimálně šedesát lidí," uvedl Kružík.

Lidé se během promítání budou moci občerstvit u pivního automatu nebo u automatu na kávu. Pořadatelé také zvažují možnost, že by pro zájemce přichystali i gril na opékání klobás a špekáčků.

Pod širým nebem se bude letos promítat i v Třešti, kam kinematograf bratří Čadíků zavítá od 5. do 8. srpna. Na bývalém zimním stadionu se spustí film vždy po setmění, nejdříve ve 21 hodin. Na programu jsou filmy Postřižiny (5. srpna), Revival (6. srpna), Kandidát (7. srpna) a Příběh kmotra (8. srpna). „Vstup je zdarma, hosté letního kina v Třešti ale mohou věnovat dobrovolné vstupné na dobročinné účely. Pro návštěvníky akce je připraveno i občerstvení," zmínila Michaela Marešová z třešťské radnice.

Kinematograf bratří Čadíků zavítá do Třeště po jedenácti letech a nahradí Kinematograf Jiřího Čáslavského. „V době, kdy město objednávalo program letního kina, měl Jiří Čáslavský problémy s technikou, a nemohl stoprocentně přislíbit účast v Třešti. Proto jsme se rozhodli oslovit Josefa Čadíka," dodala Marešová.

Třešť se tak připojila k akci Filmové léto 2014, které Kinematograf bratří Čadíků připravuje již po třiadvacáté. Kinematograf na filmových projekcích v Česku vybírá dobrovolné vstupné, které je každoročně věnováno na charitativní účely.

Kinematograf bratří Čadíků provozuje pojízdná kina po celé České a Slovenské republice od roku 1992. Tehdy si bratři Čadíkové koupili první maringotku a vyrazili na svou první pouť. Během let postupně kinematograf rozšiřoval své aktivity a stal se součástí mnoha festivalů a kulturních událostí.

ZUZANA MUSILOVÁ