Taneční představení se budou konat v prostorách zámku i pod širým nebem. Na co se tedy mohou obdivovatelé tanečního umění těšit? João Santos například bude tančit v choreografii Rui Horty na vysoké čínské tyči, Marie Goeminne využije k tanci prostoru krabice, Dan Canham pohybem povypráví příběh o zaniklém divadle.

Návštěvníci festivalu ale také uvidí, jak s mezinárodními umělci na představeních spolupracují i místní obyvatelé, i ti, kteří zatím neměli s uměním moc zkušeností. Teď měli příležitost sejít se s tanečními profesionály, společně tvořit a sblížit se se světem tance. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu úplně každý," říká Marie Kinsky.

Festival KoresponDance uvede dva hudebně-taneční projekty, jež společně vytvořili francouzský choreograf Jean Gaudin a kontratenorista Sébastien Fournier. První vznikl ve spolupráci se žďárským dětským pěveckým sborem, druhým bude taneční inscenace Stabat Mater Pergolesis spojená se zpěvem Sébastiena Fourniera v prostorách oválného freskového sálu v prelatuře zámku.

Ústředním tématem KoresponDance je letos tanec a cénografie. Využívá genius loci místa proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho-Aichla. „Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec. Výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové a netradiční pohledy na tanec a pohybové umění," zmínila Marie Kinsky.

Jako každý rok jsou i letos součástí festivalu tvůrčí ateliéry pro děti i dospělé, diskusní kulaté stoly, prohlídky zámku i poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, loni otevřeného Muzea nové generace nebo program se žďárskými hasiči. „První zámecké nádvoří bude letos otevřené všem, i těm, kteří nebudou mířit právě na festival. Ten se pak bude odehrávat hlavně v areálu zámku, ale také ve městě. Lidé se tak budou moci setkávat s umělci z celého světa," řekla Marie Kinsky.