VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na festivalu letos bodovaly
 hned dva české dokumenty

Jihlava – FC Roma a Normální autistický film, to jsou hned dva rovnocenní vítězové letošního jubilejního dvacátého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava.Hlavní cenu těmto dvěma dokumentům odborná porota udělila v sekci Česká radost.

31.10.2016
SDÍLEJ:

FC Roma. Jedním z vítězných dokumentů se na letošním ročníku festivalu stal snímek s názvem FC Roma. Foto: archiv MFDF

„Každý z nich reprezentuje svébytný proud v současné české filmové produkci. První z nich, Normální autistický film Míry Janka, zpochybňuje obvyklý pohled na hendikep, který zpravidla vnímáme jako projev jinakosti; v Jankově pohledu se jinakost stává výjimečností. Druhý, FC Roma Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara lze nazvat protirasistickým filmem druhé generace, v němž už není třeba odvolávat se na pozitivní stereotyp. ‚Proč mě chválí za něco, k čemu mě donutili?' ptá se jedna z postav Normálního autistického filmu. ‚Napřed gádžové, pak ty muslimové, pak psi a kočky a pak cikáni,' konstatuje protagonista FC Roma. Děkujeme oběma," usnesla se porota v čele s Patrikem Ouředníkem.

Stejně jako porota odborná zvolila Jako vítěze sekce Česká radost dokument Normální autistický film také studentská porota složená z jihlavských středoškolských studentů.

V ulicích Jihlavy se od úterý až do neděle potulovalo přes čtyři tisíce návštěvníků, z toho přes tisíc filmových profesionálů. Do Jihlavy přijela například pětadvacetiletá Kamila Jirásková z Brna. „Na jihlavském festivalu jsem podruhé a musím říct, že letos se mi tady líbí ještě více než loni. Přibyl další kinosál a mačkanice na nejlepší filmy tak nebyly tak neúnosné. Navíc se hrály vícekrát," vyjádřila se Jirásková.

Z více než 3 600 přihlášených titulů bylo do programu festivalu dokumentů letos zařazeno 310 snímků a dalších šestadvacet nabídl divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bylo uvedeno pětačtyřicet filmů ve světové, jedenáct v mezinárodní a dva v evropské premiéře.

Díky festivalu dokumentů Jihlava zažila také americké volby. U příležitosti nejvyhrocenější prezidentské kampaně v historii USA připravil festival speciální programovou sekci nazvanou Slon, nebo osel, zkoumající proměny amerického volebního cirkusu od šedesátých let do současnosti. Ale nejen to. Jihlavští diváci volili nanečisto. Dilema Clintonová versus Trump tak zažili na vlastní kůži.

„Všichni akreditovaní návštěvníci našeho festivalu dostali kromě hlasovacího lístku o cenu diváků také volební lístky se slonem a oslem, jejichž prostřednictvím volili Clintonovou, nebo Trumpa. Svůj hlas reálně vhodili do hlasovacího boxu," přiblížil ředitel festivalu Marek Hovorka. Jihlavské americké volby nakonec vyhrála Hilary Clintonová, která získala třiaosmdesát procent všech hlasů.

Festival dokumentů měl letos také v sekci Insiprační fórum tři významné hosty, kteří do Jihlavy přijeli diskutovat s návštěvníky festivalu. Byl jím americký psycholog Philip Zimbardo známý zejména jako koordinátor stanfordského vězeňského experimentu, během něhož bylo 24 náhodně vybraných studentů drženo v předstíraném vězení ve sklepě budovy Stanfordovy univerzity. Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou „vězňů" vyústily v teoriích o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Zimbarda doplnil čínský novinář žijící v exilu v Německu Chang Ping. Chang Ping byl ve své zemi opakovaně stíhán za to, že se zabývá ožehavými tématy, jako jsou feministická hnutí, čínská politika či situace v Tibetu. Nyní nesmí na území Číny vycházet žádné jeho texty ani knihy. „Čínský novinář a bloger Chang Ping kritizuje čínského prezidenta za sešněrovávání čínského internetu a omezování svobody projevu. Jeho otec a dva bratři byli propuštěni z vazby poté, co na pražských demonstracích v době, kdy byl na návštěvě v Praze čínský prezident, demonstroval muž s velkou hlavou prezidenta Si Ťin-pchinga a texty v čínštině vyzývajícími k propuštění vězněných rodin," přiblížil kurátor Inspiračního fóra festivalu Filip Remunda.

Třetím hostem Inspiračního fóra bude ruský dramatik Michail Durněnkov. Ten v roce 1995 spoluzakládal Školu nové dramatiky v Toljatti, jedno z nejvýznamnějších hnutí v kontextu ruské dramatické tvorby posledních desetiletí.

Autor: Dana Křížková

31.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení