VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum knihy čeká poslední sezona. Tentokrát doopravdy

Žďár nad Sázavou - Muzeum knihy, které žďárský zámek rodiny Kinských hostí už od roku 1957, letos definitivně v okresním městě skončí.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Muzeum knihy najdete v zámku rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou. Letos si vzácné knihy budete moci ve městě prohlédnou naposledy. Foto: Josef Němec

„Muzeum knihy zahájí poslední sezonu, poté ve Žďáře skončí," potvrdila Deníku Marie Kinská, jejíž rodina zámek vlastní. „Chystáme ale do prostor, ve kterých sídlí knížky, novou expozici. Ta nabídne také mnoho zajímavého," dodala Marie Kinská s tím, že téma expozice je teď tajemstvím.

Vlastník Muzea knihy, kterým je Národní muzeum (NM), se minulý týden jasné odpovědi vztahující se k budoucnosti stávajících expozic vyhnul. „Zatím nemohu podat žádné informace. K 1. dubnu vydáme tiskovou zprávu, ve které se k tomuto tématu vyjádříme," nechal se slyšet zástupce generálního ředitele NM Martin Sekera.

Informace týkající se ukončení odborných knižních expozic v zámku rodiny Kinských pronikly do médií už v roce 2012. „Nájemní smlouvu máme uzavřenou do konce roku 2014," vyjádřil se tehdy Martin Sekera.

O osud Muzea knihy se zajímají nejen laici, ale především odborníci. „Nemám informace o tom, jestli se Muzeum knihy bude zcela rušit, či ne, ale přišlo by mi to jako poněkud nešťastné řešení. A to vzhledem k tomu, že podobná unikátní expozice není nikde v České republice, ani v jejím nejbližším okolí," vyjádřil se historik Stanislav Mikule. „Výstava knih by zasloužila také jistou modernizaci. Otázkou je, zda by to pak nebylo na úkor kvality expozice, ale určitě by se dalo najít vhodné řešení," dodal Stanislav Mikule.

U zrodu Muzea knihy stál knihovník Bohumír Lifka. Výstava byla poprvé pro odbornou i laickou veřejnost otevřena v neděli 22. září 1957. Rozsáhlá expozice je věnována vývoji písma, knihy, knihtisku a knižní kultuře na českém území. „Bohumír Lifka napsal publikaci Minulost a přítomnost knižní kultury ve Žďáře nad Sázavou. Díky jeho práci je Žďár s knihou spojován i v očích odborné veřejnosti," připomněl dále Stanislav Mikule.

Až do konce října mohou návštěvníci Žďáru nad Sázavou unikátní muzeum věnované knize a knihtisku navštívit. „Sezona se rozjede 1. května a kromě stálých expozic tu také letos bude výstava Staré pověsti české," potvrdila vedoucí Muzea knihy Veronika Čadková.

„V muzeu jsou k vidění nejrůznější unikáty, ať už v originálech nebo v kopiích. Velmi zajímavá je například ukázka středověké knihovny, v níž jsou exponáty přivázány na řetězech. Nebo ukázka skriptoria, které sice není originální, ale skvěle evokuje tehdejší dobu," láká k návštěvě i Stanislav Mikule.

Muzeum knihy bude od 1. května do 31. října otevřeno po celý týden kromě pondělí. Vstupné pro dospělé činí 50 korun, pro děti a seniory 30 korun. Školní výpravy zaplatí za jednotlivce 20 korun.


Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení