VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejníci na Žďársku chystají digitalizaci části svých sbírek

Žďársko - Historický kachel, postavičku z betlému a mimo jiné krabičku na kosmetiku z fondu japonských laků ze sbírek Muzea Velké Meziříčí si pravděpodobně do konce roku 2012 prohlédnou zájemci pohodlně i přímo z domova. Na počítači přes internet.

15.5.2012
SDÍLEJ:

Kraj Vysočina chce zdigitalizovat sbírkové předměty muzeí a galerií. Na Žďársku bude do formátu 3D, či 2D převedeno i Barokní umění ze sbírek Národní galerie ve Žďáře. Foto: archiv Žďárský deník

Velkomeziříčské muzeum je jedno z deseti kulturních či vzdělávacích zařízení ve žďárském okrese, jejichž sbírkové předměty projdou digitalizací. Podle ředitelky instituce Ireny Tronečkové vytipovali k tomuto účelu 135 věcí. „Z důvodu technických možností bude do formátu 3D nakonec převedeno ale jen 17 předmětů," řekla Tronečková.

3D a 2D formát

Skenování mají na starosti zaměstnanci Muzea Vysočiny Pelhřimov, ve čtvrtek by měli přijet do Meziříčí. Část sbírek, které nebude možné naskenovat do podoby 3D, se zdigitalizuje v 2D formátu.

„Je dobré prezentovat sbírky nejen tak, že se na ně musíte přijít někam podívat. Povědomí o nich se vyplatí rozšiřovat také jinými způsoby. Když je člověk uvidí na počítači, může ho to následně motivovat třeba k osobní návštěvě muzea," vysvětlil Lubomír Anděl, vedoucí sbírkových a mobiliárních fondů pelhřimovského muzea.

Lepší zpřístupnění kulturního dědictví zájemcům si vzal za cíl Krajský úřad Kraje Vysočina v rámci projektu Muzea a galerie na Vysočině on-line. Do aktivity se zapojilo padesát muzeí, galerií a pamětních síní v kraji, z okresu Žďár nad Sázavou jich je deset. Jde například o Barokní umění ze sbírek Národní galerie ve Žďáře nad Sázavou, Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě, Obecní muzeum Bory, Městské muzeum a galerii ve Svratce nebo Síň rodáků v Jimramově.

„Instituce, které nejsou sbírkotvorné, na Ždársku se jedná o Literární památník Vysočiny v Tasově a Síň Františka Drdly ve Žďáře, umožní ve svých prostorách alespoň instalaci informačního kiosku napojeného na internet. Stejně jako většina zapojených organizací," sdělila Alena Prokešová z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Veřejnost bude mít díky tomu přístup do připracované prezentační databáze sbírkových předmětů a na webové stránky portálu Vítejte na Vysočině. Plánované ukončení projektu je na podzim příštího roku.

---------------

Zapojené objekty

Do projektu Muzea a galerie na Vysočině on-line se byly přihlášeny na Žďársku: Barokní umění ze sbírek Národní galerie ve Žďáře nad Sázavou, Horácká galerie i Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě, Literární památník Vysočiny v Tasově, Městské muzeum a galerie Svratka, Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem, Muzeum Velké Meziříčí, Obecní muzeum Bory, Síň Františka Drdly ve Žďáře a Síň rodáků v Jimramově.

zdroj: Kraj Vysočina

Autor: Zlata Ptáčková

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení