VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Misionář: Ježíš není mrtvý

ŽĎÁR/PRAHA - Festus Nsoha je misionář z africké Nigérie, který působí v Čechách od roku 1993. Jeho služba Holy Ghost End Time Ministries Int. sídlí v Praze, ale prostřednictvím církevních skupin Oáza působí v mnoha dalších městech České republiky, také ve Žďáře nad Sázavou. Mimo jiné i pastor Festus slouží často v zahraničí, zejména v USA a v Africe. Velikonoce? To je pro Festuse Nsoha oslava vzkříšení Ježíše Krista.

6.4.2007 2
SDÍLEJ:

Od roku 1993 působí Festus Nsoha jako misionář a starší pastor v Holy Ghost End Time Ministries Int.Foto: Foto archiv Festus Nsoha

Co Vás vlastně přivedlo do Čech? Byla to práce, nebo studium…?

Ani jedno, ani druhé. V roce 1991 mi Bůh řekl, že od roku 1993 budu působit jako misionář v Československu. O vaší zemi jsem do té doby neslyšel a nikoho z Československa jsem neznal. Poprvé jsem se tady byl podívat už na konci roku 1991 a od července 1993 tady trvale bydlím.

Jaký má černoch z africké Nigérie vztah ke Ždáru nad Sázavou?

Ve Žďáře jsem byl poprvé v roce 1996, a od té doby vím, že to je město, které leží Bohu na srdci. Bůh mi ho často připomínal. V loňském roce jsme začali ve Žďáře pracovat s větší intenzitou a pravidelně.

Co nového do Žďáru přinášíte?

Určitě nepřinášíme žádnou novou organizaci nebo nový zájmový klub. To, co děláme, má přinést lidem novou a konkrétní naději a smysl života. Ždársko má křesťanskou historii, a my chceme v lidech znovu probudit hlad po realitě, po silné a osobní víře v Boha, který je relevantní pro lidi v každé sféře společnosti.

Tento článek má být hlavně o velikonočních tradicích. Měly by se tradice podle vás dodržovat?

Nepochybně. Záleží ovšem na tom, o jaké tradice se jedná. Nebo, jinak řečeno, kdo nebo co je zdrojem té které tradice. Většina tradic totiž jen potěší lidské oko a posilní sentiment. Na druhou stranu mnoho tradičních prvků má svůj původ v Bibli. Jen lidé dnes zapomněli na svého Stvořitele a z Jeho tradice udělali svoje zvyky, často úplně oproštěné od původního významu. Vezměte si třeba velikonočního beránka, kterého bude mít o Velikonocích většina lidí na slavnostním stole. Takže tradice mohou být někdy docela nebezpečné.

Jak to myslíte?

No představte si, že celý život udržujete nějakou tradici. Někteří lidé říkají: prarodiče byli členy té které církve, rodiče k této denominaci patřili, já jsem tam byl také pokřtěný, a proto tam chodím, ačkoli to považuji spíše za povinnost vůči rodinné tradici než za svou osobní touhu. Nebo z jiné stránky – dědeček zemřel na infarkt, strýc zemřel na infarkt, takže já budu také chtě nechtě věrný tradici…

Vajíčka, pomlázka, beránek, zajíček,… Co z toho se vlastně váže ke křesťanským Velikonocům?

Určitě beránek. K beránkovi se váže velmi stará tradice. Když byl Izrael v egyptském otroctví, Bůh poslal Mojžíše, aby Jeho lid vyvedl z Egypta do svobody. V předvečer toho velkého vyjití řekl Bůh Mojžíšovi, aby každá rodina ve svém domě zabila beránka, jeho krví pomazala veřeje a nadpraží vchodových dveří a maso snědla stanoveným způsobem. Boží anděl pak procházel zemí a trestal egyptskou vzpouru a aroganci vůči Hospodinu a Jeho lidu. Každý, kdo se řídil stanovenými pokyny ohledně beránka, byl zachráněn. Druhý den ráno pak Izraelci vyšli z egyptského otroctví do svobody. Každoročně pak ve stejném období (březen – duben) slavili svátek Pesach, kdy opakovali slavnostní večeři jako při vyjití z Egypta. Připomínali si tak den, kdy skončilo jejich otroctví a jejich ponížení. Den, kdy je Hospodin Bůh vyvedl do svobody. Před dvěma tisíci lety byl v období tohoto svátku ukřižován Ježíš Kristus. On byl beránkem poslaným od Boha, který svou smrtí zaplatil cenu za vysvobození z otroctví hříchu. Takže ten beránek na velikonoční tabuli bude připomínat, že Velikonoce jsou především oslavou toho, co Ježíš udělal pro člověka.

Jak by se tedy podle vás měly Velikonoce správně oslavovat?

Určitě je příjemné sejít se jako rodina, je dobré navštívit se s přáteli, vychutnat si slavnostní lahůdky a vaše mazance, ale nejdůležitější je s respektem přijmout skutečnost, že hlavní událostí hodnou oslav není příchod jara, ale vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoce jsou oslavou vzkříšení. S Ježíšem vstaly z mrtvých naše naděje na věčnost v nebi, naděje na to, že život tady na zemi můžeme prožít naplno. S Ježíšem vstal z mrtvých zázrak pro každého z nás. Ať to je zázrak odpuštění, zázrak vysvobození z jakékoli závislosti a uzdravení nebo zázrak smíření s blízkým člověkem.

Jak oslavujete Velikonoce u vás, v Nigérii?

V Nigérii je křesťanství daleko více živé a aktivní. Proto i Velikonoce jsou mnohem více opravdu křesťanské. Lidé s radostí oslavují živého Krista, chodí na slavnostní křesťanská shromáždění a věnují se evangelizaci a kázání evangelia o vzkříšení. Také samozřejmě tráví čas s rodinou a přáteli.

Jaký je podle vás u nás postoj k náboženství?

Samozřejmě negativní, ale tomu není možné se divit. Náboženství je plné rituálů, obřadů, zákazů a příkazů, které jsou často lidem mylně předkládány jako cesta ke vztahu s Bohem. Lidé v této zemi trpěli pod útlakem náboženství mnoho století, náboženství pak vystřídal komunismus a obyčejný člověk nemá ponětí o tom, že existuje nějaký Bůh, jenž je velmi osobní bytost, která to s člověkem dokonce myslí dobře.

A v čem se to, co děláte vy, od náboženství liší?

Jak už jsem řekl, mým posláním je představit lidem Ježíše Krista takového, jaký opravdu je - milujícího, odpouštějícího, chápajícího, ale především osvobozujícího, uzdravujícího… V Bibli v Janově evangeliu kapitola 3, verš 17 se píše: Bůh totiž neposlal svého Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něho spasen (zachráněn). Na jiném místě v Bibli v evangeliu podle Marka je napsáno: Potom jim řekl: Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření. A já jsem jenom poslušen Božímu slovu. Káži dobrou zprávu.

To nás vrací zpátky k Velikonocům. Křesťané věří ve vzkříšení Ježíše Krista. Můžete k tomu něco říct?

Napadlo vás někdy, že lidé mají většinou v povědomí jenom část toho, co se o Velikonocích stalo? Ježíše si většina lidí představuje jako postavu visící na kříži. Přitom ale kříž zůstal prázdný. Poté, co Ježíš na kříži zemřel, jeho tělo bylo uloženo do hrobky, ale třetí den Bůh Otec svého Syna vzkřísil z mrtvých. Kdyby Ježíš nebyl vzkříšen z mrtvých, tak by víra v Něj neměla vůbec žádný smysl. Proč věřit v někoho, kdo je dávno mrtvý? Mrtvý živým nepomůže. Ježíš ale mrtvý není, a proto víra v Něj přináší člověku život.

Festus Nsoha je původem z Nigérie. Od roku 1993 působí jako misionář a starší pastor v Holy Ghost End Time Ministries Int. se sídlem v Praze. V České republice žije s manželkou a dvěma dětmi. Pro bližší informace navštivte www.holyghost.cz

6.4.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 14 000 Kč Účetní všeobecní VŠEOBECNÁ ÚČETNÍ - Žďár nad Sázavou. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Běžné firemní účtování, podvojné účetnictví (DPH, Kontrolní hlášení …), První kontakt emailem. Pracoviště: Domeaplast s.r.o. - pracoviště žďár nad sázavou, Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jana Novotná, +420 566 667 560. Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 20 000 Kč Tesaři Tesaři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: znalost tesařských prací, pracovní poměr bude uzavírám nejprve na 2 roky, dále pak opět na dobu určitou. Při oboustranné spokojenosti i na dobu neurčitou., První kontakt e-mailem: zednickova@pks.cz. Pracoviště: Žďár nad sázavou, brněnská 126/38 s činností v rámci čr, Brněnská, č.p. 126, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Martina Zedníčková, +420 566 697 161. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - ŽĎÁR NAD SÁZAVOU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě ŽĎÁR NAD SÁZAVOU. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště žďár nad sázavou, Brněnská, č.p. 1144, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 500 Kč Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti dělník při těžbě a úklidu lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: sezónní zaměstnání, těžba, sázení stromků a úklid lesa, V případě zájmu volejte na tel: 602 318 725. Pracoviště: Makra - organizační složka malého podniku makra, pracoviště areál firmy stopr, s.r.o. -, Křičkova, č.p. 184, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Dmytro Popadyč, +420 602 318 725.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vysočinu čeká Týden pěstounství

Sucho. Ilustrační foto.

Ve Vojnově Městci budou bojovat se suchem výstavbou vodovodu a novým rybníkem

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Objednal si ponornou pilu, nemá zboží a ani peníze

Žďár nad Sázavou - Případ podvodného jednání, kterého se měl dopustit neznámý pachatel tím, že na jednom z internetových portálů nabízel k prodeji ponornou pilu za částku převyšující sedm tisíc korun, vyšetřují žďárští policisté.

Hotel Tálský mlýn v říjnu opět ožije, nabídne českou a horáckou kuchyni

Žďár nad Sázavou – Žďárský Hotel Tálský mlýn, který je v majetku města, by měl konečně ožít. Od 1. října si jej pronajali provozovatelé oblíbené místní kavárny U bílé kočky a černého psa – manželé Truksovi.

OBRAZEM: Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Dukovany – Zvukové a kouřové efekty doprovodily ve čtvrtek 20. září dopoledne dynamické ukázky, do kterých byly zapojeny i vojenské bojové vrtulníky Mi-24. Ukázky zakončily čtyřdenní cvičení Safeguard 2018, při kterém poprvé společně cvičili vojáci, policisté i hasiči s pracovníky elektrárny vnější ochranu Jaderné elektrárny Dukovany proti vnějšímu napadení a teroristickému útoku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT