Letmý pohled do programu ukazuje, že také letos festival „Pod zelenou horou“ nabídne návštěvníkům zajímavá vystoupení téměř dvou desítek hudebních a uměleckých uskupení.

„Díky spolupráci s majitelem zámku jsme letos opět mohli směřovat do těchto příjemných prostor, a také díky tomuto zázemí posunout festival zase o kousek dál. Návštěvníci se tak letos opět mohou těšit na mnoho kvalitních kapel a hudebníků v čele se skvělým kytaristou Michalem Pavlíčkem v projektu se „sklepačkou“ Monikou Načevu a DJ Phive.

Pořádnou dávku energie slibují na pódium přinést funky uskupení Guločar či plzeňská Znouzecnost platící dnes již za punkovou legendu, přibližuje program festivalu dramaturg Aleš Kostečka. Podle jeho kolegy Přemka Táborského však výčet zajímavých skupin není ani zdaleka úplný. „Vedle již zmiňovaných se velmi těším také na zjev současné hudební scény, brněnskou „karate music“ v podání Nuck Chorris Gangu, kteří se v blues inspiruje hip-hopem. Dále musím pozvat na lokálně už profláknuté kapely Korísz a Fugu či na přibyslavský jazzový ansámbl Himbeere Brombeere.

Výčet lákadel letního festivalu „Pod Zelenou horou“ by však nebyl úplný, kdyby nebylo zmíněno rovněž bohaté občerstvení, stolní fotbálek zdarma, čajovna, hrnčířský kruh, ukázky kovářské práce či vlasové studio. Chybět nebude ani Galerie Tryko, kde si každý může vyměnit své staré tričko za nové. Podle obou organizátorů se návštěvníci mohou „vyřádit“ také ve výtvarné a izolačkové dílně, zahrát si petanque, nebo si zaházet létajícími talíři.

Festival „Pod Zelenou horou“ je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný hlavně díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobný festival podaří umístit přímo v areálu takové kulturní památky, jakou je právě žďárský zámek. V tomto případě se to však podařilo. „Místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšel vstříc, za což jim patří velké díky,“ připomíná další z organizátorů Radek Studený.

Ten si myslí, že také díky nim, mohou pořadatelé návštěvníkům dopřát netradiční zážitek, který s sebou „festival na zámku“, přináší, a to včetně možnosti přespání v nedalekém campu u Pilské nádrže. Festival „Pod zelenou horou“ odstartuje v sobotu 18. července přesně ve 13 hodin.

Zdeněk Navrátil