A zatímco v loňském roce byly průvodním tématem filozofování Krize a hodnoty, letos je mottem Věda a víra. „Co se týká výběru témat, snažím se být aktuální. Věda a víra, tedy zamyšlení nad tím, jak vznikl náš svět, kde se tu vzal člověk a mnohé další, oslovují mnohé z nás a nabízí spoustu zajímavých otázek i poučení. Bude určitě přínosné sledovat, jak téma uchopí nejenom pozvané filozofické osobnosti,“ vyjádřil se ředitel festivalu Milan Dufek s tím, že vstup na přednášky je zdarma.

Poučení a zábava

Týdenní akce, jediná svého druhu v České republice, odstartuje v neděli 5. června odpoledne soutěžemi a hrami pro děti, na večer je připravena divadelní inscenace Sluha dvou pánů. V pondělí si pak pro zájemce připravil přednášku folkový písničkář a spisovatel Jan Burian, den nato pohovoří o knězi, básníku a spisovateli Jakubu Demlovi Jan Sytař a druhá červnová středa bude patřit studentům. „V prostorách velkomeziříčského gymnázia se sejdou u kulatého stolu středoškoláci s vysokoškolskými studenty a společně povedou otevřenou diskuzi na festivalové téma. Představeny budou i práce studentů na toto téma,“ uvedl Dufek a dodal, že v tentýž den zavítá do Velkého Meziříčí v rámci festivalu také spisovatel Michal Viewegh se svým autorským čtením a besedou.

Hlavní část programu kulturně filozofického festivalu začne ve čtvrtek 9. června, kdy přednáškové bloky zahájí významný český filozof a sociolog Václav Bělohradský. Účast potvrdili i další osobnosti ze světa filozofie jako Otakar Antoň Funda, Josef Šmajs, Jaroslav Peregrin, děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Josef Krob nebo nezávislý publicista, fotograf a cestovatel Juraj Kaman.

„Hlavním cílem festivalu je navrátit filozofii na místa jejího vzniku, na veřejná prostranství. Festival má přispět nejen k propagaci filozofie, ale zvláště podpořit zájem o literaturu a kulturu u veřejnosti a především u mladých lidí,“ podotkl ředitel akce ve Velkém Meziříčí Milan Dufek.

--------------

Program

Neděle 5. 6. – Zámek V. Meziříčí
15.00 hodin: dětské divadlo, hry a soutěže pro děti

Pondělí 6. 6. – Zámek V. Meziříčí
19.30 hodin: Jan Burian – Portugalský večírek

Úterý 7. 6. – Zámek V. Meziříčí
17.00 hodin: Pavel Sytař – Pocta Jakubu Demlovi

Středa 8. 6.Gymnázium V. Meziříčí
14.00 hodin: Studentské filozofování, představení prací studentů k tématu festivalu
17.30 hodin: Michal Viewegh – autorské čtení s besedou

Čtvrtek 9. 6. – Jupiter club, slavnostní zahájení festivalu
16.30 hodin: Václav Bělohradský – Postsekulární společnost a postantropocentrické náboženství

Pátek 10. 6. – Jupiter club
17.30 hodin: Otakar Antoň Funda – Víra a věda, dvě odlišné sféry

Více z programu na webu: festivalfilosofie.webnode.cz (v příštích dnech ve Žďárském deníku, infoservis – v rámci festivalu se koná řada doprovodných akcí: divadelní, hudební i filmové představení)