„Tato krásná myšlenka k nám přišla z Polska a rozšířila se po celé republice. Spočívá v pravidelném dvacetiminutovém čtení, díky němuž se u dětí rozvíjí fantazie a představivost. My jsme ji také převzali a snažíme se k nám do školy na odpolední předčítání nalákat děti, jejich rodiče i prarodiče,“ říká ředitelka základní školy Jana Romanová.

Ondřej Vetchý i Ondřej Pavelka

Do plejády loňských a předloňských předčitatelů, z nichž si připomeneme alespoň Ondřeje Vetchého a Ondřeje Pavelku, se letos přidal i Ondřej Liška. Přijel doprovázen tříletou dcerou Stelou, která po celou dobu, kdy tatínek četl pohádku, trpělivě poslouchala.

Výběr Ondřeje Lišky nebyl, jak potvrzují slova paní ředitelky, náhodný.

„Vloni jsem byla nominována žáky naší školy na Zlatého Ámose, což je soutěž o nejoblíbenějšího učitele. Ceny nám tehdy předával pan Liška, a i když tam tehdy byla i spousta jiných osobností, tak ze setkání s ním jsem si odnesla velmi dobrý pocit. Přestože se mu právě v ten den narodila druhá dcera, na každého z nás si udělal čas a s každým si přišel popovídat. Strašně dobře se s ním vyprávělo a také proto jsem se rozhodla zkusit ho pozvat k nám, do Štěpánova,“ vysvětlila volbu předčítatele Jana Romanová.

Ondřej Liška četl z knížky Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ