Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si stěžují na hluk během technoparty

Meziříčko – Starostové a občané obcí v okolí vesničky Meziříčko na Třebíčsku protestují proti způsobu, jakým v této lokalitě probíhají technoparty a podobné kulturně společenské akce. Vadí jim velký hluk a také chování účastníků těchto akcí, které se u Meziříčka konají.

26.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vlastimil Leška

„Jsme bombardováni občany. Říkají nám, abychom s tím něco dělali,“ sdělil starosta nedalekých Krasonic Pavel Veselý a dodal: „Důvodem, proč tam zřejmě policie nemůže zasáhnout, je, že se akce odehrávají na soukromém pozemku. To je asi největší problém. I když některé obce mají přijaté vyhlášky o rušení nočního klidu a podmínkách konání podobných akcí, nedaří se proti nim zasáhnout.“

Pravidelně proběhne v lokalitě Skalákova mlýna několik soukromých akcí za letní sezonu. Lidé si stěžují jednak na velký hluk reprodukované hudby, a jednak na chování účastníků party, kteří se vydávají do obce, polehávají po silnicích a obtěžují obyvatele.

„Rozlézali se po vsi, chtěli se koupat v bazénu, byli na bramborách, napadli i jednu paní,“ stručně vyjmenovává prohřešky lidí, kteří se do Meziříčka sjíždějí z celé republiky, místní starosta Miroslav Pátek a dodává: „Je tady nepořádek. Všichni si stěžují, a nikdo nechce pomoct.“

Jedna z obyvatelek Meziříčka má s návštěvníky osobní zkušenosti: „Paní odvedle je vyháněla, protože jí chodili přes pozemek se koupat. Po mně chtěli, jestli bych jim nedala chleba, tady vedle si chtěli dělat ohýnky a tábořit. Já jsem jim říkala, že mají jít ke Skalákovi, že tam mají záchody a všechno. Jeden z nich byl na mě hrubý, napadl mě a ruku mi rval za krk. Na malou křičel, že jí nabije, jestli nebude zticha. A to jen kvůli tomu, že jsem bránila dům, aby nám tady nedělali nepořádek.“

Policie: žádné závažné přestupky

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková k dění v Meziříčku uvedla: „Všem třem akcím, které se tam konaly, jsme věnovali maximální pozornost. Je ale zřejmé, že policisté nemůžou být každou minutu na celé trase, aby reagovali například na ležící těla u silnice. To se nedá zvládnout. Byla jsem se tam osobně podívat. Dopravní hlídka upozorňovala účastníky party, již odpočívali na krajnici, že tvoří překážku.“

Ke stížnostem místních na parkování pak uvedla: „My jsme za dobu monitorování nezjistili žádnou špatnou dopravní situaci. Samozřejmě že auta stála při krajnici, ale vždy tam byl dostatečný prostor, aby se tudy dalo projet.“ Podle Čírtkové policisté neodhalili u účastníků žádné závažné přestupky. „Paradoxně jsme tam zachytili při dopravních přestupcích místní obyvatele.“

S tím nesouhlasí Pavlína Čermáková, která má v oblasti chalupu. „Já mám úplně jinou zkušenost. Tam se opravdu nedalo projet, byla tam skupina lidí, kteří schválně bránili v průjezdu, a ještě z toho měli legraci. Já jsem jela s malým dítětem a docela jsem měla strach. Stáli jsme tam asi čtvrt hodiny, než se nám podařilo projet.“

Po zkušenostech s účastníky tamních akcí začala se starosty okolních obcí proti situaci něco dělat.

Podle Čírtkové zjistili policisté jen několik drobných přestupků. „Byl tam jeden přestupek proti veřejnému pořádku, kdy žena odpočívala na vozovce, a jeden přestupek v majetkové oblasti, kdy účastník party trhal na soukromé zahrádce angrešt a rybíz. Jiný typ trestné činnosti zde během těchto třech akcí nebyl,“ uvedla.

Policie nemá žádné zákonné prostředky, aby akce rozpustila nebo zakázala. Konají se na soukromém pozemku. Pokud dojde k podezření na překročení hlukových limitů, mohou starostové oslovit Krajskou hygienickou stanici kraje Vysočina, aby provedla kontrolní měření.

Proti pořadatelům jsou bezmocní

Měření pro nás provádí Zdravotní ústav. Výsledky je schopen předložit druhý den do 12 hodin. Zákaz akce se vydává v případě, že je ohroženo zdraví,“ uvedl k tomu Milan Brychta z krajské hygienické stanice. K dosud provedeným měřením v Meziříčku řekl: „V případě prvního měření byly hodnoty překročeny asi o 17 decibelů. V dalších případech se měření buď vůbec neprovádělo, protože byl déšť, a to se měřit nedá, nebo byly limity překročeny do pěti decibelů.“ Zároveň však Brychta připouští, že jsou proti pořadatelům částečně bezmocní. „V případě, že někam přijedeme, má pořadatel většinou hlídky. Když nás vidí, tak hudbu ztlumí. Když odjedeme, tak ji zase zesílí.“

Přesto lidé nejsou vysloveně proti tomu, aby se u Skalákova mlýna jakékoliv akce konaly. „Když budou jenom tam, ať se třeba staví na hlavu, ale ať neobtěžují lidi,“ zní názor jedné obyvatelky Meziříčka.

„Naším cílem v žádném případě není, aby se tam akce nekonaly. Jde jen o to, aby hlukové hodnoty byly v normách a pan Skalický (majitel pozemku, pozn. aut.) dodržoval vyhlášky a zákony,“ říká starosta Krasonic Pavel Veselý.

Policejní mluvčí Čírtková k tomu dodává: „V případě, že krajská hygienická stanice zjistí, že je překročen povolený limit, a vydá předběžné opatření, tak pochopitelně nastoupí policie a bude se podílet na naplnění předběžného opatření. Ale taková situace v letošním roce nenastala.“

Pořadatelé soukromých party jsou si vědomi své značné nepostižitelnosti. Tento víkend zde proběhla rakouská technoparty se zahraničními účastníky i pořadateli. S autorem článku se odmítali bavit, vykázali ho a bránili mu ve fotografování.

Autor: Michal Fohl

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

První voliči si na otevření volebních místností ve Žďáře pár minut počkali, přišli už před 14. hodinou. Ve volební místnosti v knihovně svůj hlas během půl hodiny odevzdala stovka lidí.
10

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Meziříčští při volbách hlasují také o náměstí

Velké Meziříčí – Obyvatelé Velkého Meziříčí vstoupili úderem čtrnácté hodiny do volebních místností, aby vhodili obálky se svými kandidáty do volebních uren. Odstartováno bylo ale také jejich historicky první referendum.

Žďár hledá další osobnost, která získá cenu města

Žďár nad Sázavou – Žďárská radnice začala přijímat nominace na Cenu města Žďáru nad Sázavou. Hodlá ji udělit již potřetí. „Stalo se to vlastně už tradicí, letos jsme ocenili osobnost města již podruhé,“ poznamenal žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé se do volebních komisí moc nehrnou

Nové Město na Moravě - Sehnat lidi do volebních komisí bylo letos o něco komplikovanější, než v minulosti. Alespoň v Novém Městě na Moravě a jeho místních částech. Vše se ale nakonec stihlo v termínu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení