Cyklisté se svými akrobatickými „kočičinami" protančí téměř celým městem. „Poetickou cykloprojížďkou dorazíme ve čtvrt na dvanáct až k Pilské nádrži, kde pro Žďárany oficiálně otevřeme nové volnočasové centrum," konstatovala mluvčí projektu Kamila Drtilová. Cykloprojížďky se mohou lidé sami zúčastnit, ať už si vezmou kola, nebo půjdou pěšky. Trasa bude mít včetně startu a cíle pět zastávek. „Z Farských humen se přesuneme ke kulturnímu domu, poté ke garážím u fotbalového stadionu, dále k samotnému stadionu a skončíme u Pilské nádrže," dodala Kamila Drtilová.

Ožijí i památky

Akrobacií na kolech odstartuje v sobotu dlouho očekávaný festival KoresponDance 2014. Oficiální zahájení je naplánováno na 14.30 v areálu žďárského zámku. V doprovodném programu se lidé mohou těšit například na volnou prohlídku Muzea knihy, komentovanou prohlídku zámecké baziliky, kostela na Zelené hoře či expozice Umění baroka. Zároveň se představí děti, které se před festivalem zúčastnily uměleckých kroužků a budou prezentovat, co se v nich naučily.

Program uměleckých kroužků začal koncem června a je novinkou festivalu. Má jej zpestřit ještě před samotným začátkem. „Díky doprovodnému programu festival KoresponDance ožil mnohem dříve, aby měli žďárští obyvatelé možnost nasát festivalovou atmosféru, zapojit se osobně do příprav a stát se jeho součástí," dodala Drtilová.

Tábor pokračuje až do zítřka a je rozdělen do tří skupin, z nichž se jedna věnuje tanci, druhá divadlu a třetí hudbě. Zastřešujícím tématem práce je pro všechny skupiny improvizace. Tábor vedou zkušení čeští umělci s pedagogickou praxí, kterým asistují pedagogové ze Základní umělecké školy Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou.

------------------

Program

Zastávky cyklistické vyjížďky konané v sobotu 5. 7.:

9.00 Farská humna

9.35 kulturní dům

10.05 garáže u fotbalového stadionu

10.25 fotbalový stadion

11.15 Pilská nádrž

Vybrané akce z programu festivalu KoresponDance:

9.0011.30 Tančící kola, Farská humna Pilská nádrž:

13.0018.00 Volná prohlídka Muzea knihy

13.30 Prezentace výsledků dětí z uměleckého tábora

13.30 Komentovaná prohlídka Zelené hory

14.30 Zahájení festivalu, zámek

15.00 Tešlon a Frkl: Lukáš Karásek, Florent Golfier

15.00 příchod PŘECHOD odchod: Anna Polívková, Halka Třešňáková

15.15 Margaretha vypravuje: Bára Látalová

15.30 Koncert FONS

16.00 Komentovaná prohlídka baziliky a expozice

16.30 Nebe: Paco Dècina

17.00 Cirkus Prdítko: Jakub

18.00 Tanečně-pohybová dílnapro děti

20.00 Artuš: Paco Dècina, Sébastien Fournier

22.00 Koncert barokní hudby: Musica cum gaudio