VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V knihovně má být živo, říká ředitelka

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Žďárská Knihovna Matěje Josefa Sychry neslouží pouze čtenářům ze Žďáru. Navštěvují ji třeba i novoměstští senioři v rámci cyklu vzdělávání dospělých. A knihy od „Sychry“ putují také do více než devadesáti obcí na Žďársku. O tom, jak funguje, co připravují knihovníci nového a jací jsou dnešní čtenáři, ví nejvíc ředitelka Danuše Štefková.

19.4.2007
SDÍLEJ:

"Knihovnictví je krásná práce", říká Danuše ŠtefkováFoto: DENÍK/Jitka Kučerová

Stále častěji slyšíme, že se dnes nečte. Jak to vnímáte u vás, v knihovně?

U nás se to příliš neprojevuje, protože máme velmi dobře propracovaný systém vzdělávání pro děti napříč školským systémem. Od mateřských škol až po střední školy. Ze školáků nám „neproklouzne“ téměř nikdo, a to jsou i naši budoucí čtenáři.

Chodíte za nimi do škol?

Ano. Navíc jsme spustili dětský portál na webových stránkách. Víme, že děti hodně času tráví u počítače, což v tomto případě není na škodu, protože nenabízíme jen knížky. Není to o tom, že by nečetly, ale o tom, že jsou i jiné nosiče informací, které mohou využívat ke vzdělávání, než jsou knihy.

Kolik má Knihovna Matěje Josefa Sychry v současné době čtenářů?

Jsme na tom velmi dobře. Registrovaných čtenářů je téměř pět tisíc, z toho do patnácti let věku téměř patnáct set. Zrovna nedávno jsem zjišťovala, kolik máme ve Žďáře školou povinných dětí, a to číslo je téměř totožné s počtem našich dětských čtenářů. Jinak celkový počet návštěvníků knihovny – nejen čtenářů, ale i těch, kteří využívají internet nebo přijdou třeba na přednášku nebo některou z kulturních akcí, byl v loňském roce sto sedmnáct tisíc sto šest.

Jiné knihovny takové úspěchy nemají, čím si to vysvětlujete?

V našem městě má návštěvnost knihovny velkou tradici. V současné době knihovny nabízejí větší měrou vzdělávací aktivity, včetně jazykových kurzů. Stávají se z nich centra informací a vzdělávání. U nás jsme nově zavedli celoroční vzdělávání seniorů. Do prvního semestru se nám jich přihlásilo dvaadvacet. Velkou radost mám z toho, že to nejsou jen místní, ale dojíždějí i senioři z Nového Města.

Proč jste se zaměřili zrovna na seniory, ti už jsou vašimi čtenáři… ?

Ze statistik víme, že v našem městě žije téměř pět tisíc seniorů. To je jeden z důvodů. Ne všichni ale mohou navštívit knihovnu. Spolupracujeme proto s Domem pečovatelské služby ve Žďáře a každý měsíc pro ně připravíme program, buď u nás v knihovně, nebo za nimi přijdeme. Například na začátek května připravujeme exkurzi pro seniory v knihovně. Chtěla bych jim ukázat, jaké další služby nabízíme, že knihovna už dávno není jen o půjčování knih. Nedávno jsme dostali nabídku z Národní knihovny v Praze, zda nechceme půjčovat staré české filmy na DVD. Nezávazně jsme ji přijali. Celoživotní vzdělávání nabízíme všem spoluobčanům.

Změny se týkají ale i fondů pro postižené občany…

To je pravda. Byli jsme na jednání v Brně v Knihovně Jiřího Mahena o změnách při přechodu z užívání magnetofonových kazet k výrobě zvukových knih ve formátu MP3. Toto bude zdokonalení služby pro zrakově postižené. Na jedno CD se vejde 24 hodin záznamu. Pro poslech zvukových knih v tomto formátu je nutné mít vhodný přehrávač. Naši čtenáři, posluchači zvukových knih, budou seznamováni s novými možnostmi této služby. Souběžně po několik let budeme starší tituly půjčovat na kazetách, jak jsou uživatelé zvyklí. Takže i tímto směrem se knihovnictví ubírá.

Mění se díky technice i služby čítárny?

Samozřejmě. Kromě toho, že odebíráme kolem sto padesáti osmi periodik, jsou tam k dispozici také počítače. Uživatelé, a to nejen registrovaní čtenáři, si tam mohou přijít třeba napsat dopis pro úřad, přečíst časopisy a tiskoviny na počítači. Nabízíme rešerše, výstřižkovou službu, knihovnice poskytnou informace různého druhu, stejná služba je dostupná i na PC.(„Ptejte se knihovníka“ - webové stránky knihovny.)

Vraťme se zpátky ke knihám, kolik nových knih si můžete ročně dovolit koupit?

V uplynulém roce bylo zakoupeno 9526 knihovních jednotek. Celkem jsme za nákup knížek včetně časopisů utratili téměř osm set dvacet tisíc korun.

Když porovnáte ceny knih před deseti lety a nyní, o kolik se zvýšily?

Můžeme je porovnat i za delší časový úsek. Zatímco v roce 1989 byla průměrná cena knihy padesát šest korun, loni už to bylo dvě stě padesát čtyři koruny. Odborné publikace a slovníky mají vyšší ceny. V našem akvizičním plánu máme čtyřicet procent z nákupu právě na tyto odborné publikace. Jsme si vědomi toho, že ne každý si je může koupit, a nepotřebuje li je dlouhodobě, vypůjčí si je u nás. Jezdí sem studenti, kteří oceňují, že máme fond dobře vybavený.

Zatím mluvíme o nákupu nových knih. Co se ale děje s těmi, které už dosloužily?

Pokud jsou unikátní, například regionální literatura, archivují se, nepůjčujeme je absenčně. Pokud je kniha takzvaně zužitá, je odepsána. Méně půjčované tituly se ukládají do skladu, odepisují se a pořádáme každoročně burzy. Některé vyřazené soubory nabízíme nemocnicím, sociálním ústavům, školním knihovnám. Hodně čtené, žádané knihy dáváme opravit. V uplynulém roce jsme nabídli návštěvníkům možnost vidět, jak se kniha opravuje. Děti si přinesly potrhanou knížku a knihař jim ji před očima opravil. Pokud jsou knihy úplně roztrhané, putují do sběru. Za rok, co zde pracuji, kromě nějakých periodik ve sběru neskončila ani jedna knížka.

Půjčování knížek se neobejde ani bez té stinné stránky, tedy občasného ztrácení publikací. Je to pro vaši knihovnu velký problém?

Stane se, že knížku lidé ztratí, ale stává se to minimálně. Samozřejmě pomáhá zabezpečovací technika.

Nyní, v dubnu, je to rok, co jste nastoupila do funkce ředitelky Knihovny Matěje Josefa Sychry. Napadlo vás někdy, když jste jako čtenář služeb knihovny využívala, že ji budete jednou řídit?

Do knihovny chodím od svých šesti let a už po gymnáziu jsem si říkala, že jestli se mi nebude dařit studium na vysoké škole, tak bych ráda pracovala v knihovně. Také jsem zde byla chvíli na brigádě. Potom jsem s knihovnou spolupracovala i jako kantor. Není to tak dlouho, co se připravovala knížka o knihovně. Byla jsem také oslovena, jestli bych nenapsala příspěvek. Napsala jsem, jak jsem radostně chodila do knihovny, nejdříve se svojí maminkou, potom sama a jak šel život, tak s dětmi. Když byly malé, tak jsem mohla číst méně, ale nikdy jsem nepřerušila, nikdy jsem na knihovnu nezapomněla. Moje přání z mládí, pracovat v knihovně, se mi vlastně nyní splnilo.

Co vás, když jste se ze čtenáře stala zaměstnancem knihovny, na „druhé straně barikády“ překvapilo?

Co jsem si nedovedla představit – nikdy jsem nebyla v prostorách, kde se knížky katalogizují, a netušila jsem, co to obnáší, než se ke čtenáři dostanou. Měla jsem laické představy. Nevěděla jsem, jak úžasně je knihovnický systém propracovaný. Že nejde jen o to zařadit knížku podle autora nebo titulu, ale že je to skutečně věda o informacích.

Co vás na práci ředitelky knihovny nejvíc baví?

Je to krásná práce, i když náročná. Těší mě práce s lidmi, pro lidi, a poznávání nového. Jsem ráda, že mohu pracovat v oboru, který podporuje celoživotní vzdělávání.

Curriculum vitae

Danuše Štefková Narodila se v roce 1954 ve Velkém Meziříčí. Od šesti let bydlí ve Žďáře nad Sázavou, kde absolvovala základní školu a gymnázium. Následovala pedagogická fakulta v Brně. Většinu svého pracovního života pracovala jako učitelka, pět let jako zástupkyně ředitele Základní školy Palachova ve Žďáře nad sázavou. Od roku 2000 působila v pobočce Pedagogického centra Jihlava. V dubnu 2006 se stala ředitelkou Knihovny Matěje Josefa Sychry. Je vdaná, má dva syny.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Farmaceut 17 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro farmaceutickou výrobu Výrobní dělník/dělnice DVOUSMĚNNÝ PROVOZ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracovní náplň:, • Provádí různé pracovní operace související s výrobou, montáží a balením lékařských součástek podle příslušných výrobních postupů, • Při výrobě se řídí postupy práce pro danou operaci, oficiálními předpisy a pokyny vedoucího výroby, • Sleduje kvalitu vstupního materiálu, • Dle požadavků nadřízeného jinak přispívá k práci oddělení, • Jedná v souladu se všemi souvisejícími zákonnými požadavky, interními předpisy a směrnicemi, Požadujeme:, • Manuální zručnost , • Práce ve dvousměnném provozu, • Pečlivost, • Dobrý fyzický stav, , Nabízíme:, • Zajímavá perspektivní práce v mezinárodní společnosti, • Velmi dobré mzdové ohodnocení , • 5 týdnů dovolené, • Příspěvek na závodní stravování, • Příspěvěk na penzijní připojištění, • Příspěvěk do „cafeterie“, • Příspěvěk na cvičení, • Příjemné a čisté pracovní prostředí , • Nástup možný ihned. Pracoviště: Arrow international cr, a.s. - odštěpný závod žďár nad sázavou, Jamská, č.p. 2359, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Klára Pokorná, +420 566 510 408.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 19 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů strojník na kolová rýpadla - nakladače. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jaké máme požadavky?, - odborné vyučení bez maturity, , - průkaz strojníka na kolová rýpadla a nakladače (výhodou), - řidičský průkaz B,T, - praxe v oboru vítána, - umožníme zaškolení. , , Které vlastnosti u nás uplatníte? -samostatnost, spolehlivost, časová flexibilita, , Proč se Vám u nás bude líbit? , - nabízíme zajímavé firemní benefity (stravenky, týden dovolené navíc), , - pracovní dobu pouze ve všední dny, , - dostanete motivující finanční ohodnocení, - práci na HPP.. Pracoviště: Pks stavby a.s., Brněnská, č.p. 126, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Martina Zedníčková, +420 566 697 161.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co bude Vaší hlavní náplní?, - převoz zeminy, písků a kameniva na stavbách, - vést záznamy a doklady o provozu vozidla, , Jaké máme požadavky? , - odborné vyučení bez maturity, , - řidičský průkaz C, kartu řidiče , - praxe v oboru vítána , - umožníme zaškolení. , , Které vlastnosti u nás uplatníte? , - samostatnost, spolehlivost, , - časová flexibilita , , Proč se Vám u nás bude líbit? , - nabízíme zajímavé firemní benefity (stravenky, týden dovolené navíc), , - dostanete motivující finanční ohodnocení, - pracovní dobu pouze ve všední dny, , - práci na HPP.. Pracoviště: Pks stavby a.s.- žďár nad sázavou, Brněnská, č.p. 126, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Martina Zedníčková, +420 566 697 161.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obráběč CNC. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, obrábění součástek na CNC soustruhu;, upínání součástí a nástrojů;, čtení a upravování CNC-programů;, samostatná kontrola obrobků;, seřizování stroje;, vykonávání jednoduchých oprav a údržby strojního zařízení, , Váš profil:, ukončené SOU s technickým zaměřením (nejlépe obor obráběč kovů);, dobrá znalost čtení technických výkresů;, praxe v oblasti obrábění výhodou, , Nabízíme:, rozmanitou pracovní náplň u moderní a perspektivní společnosti;, 5 týdnů dovolené;, příspěvek na závodní stravování;, zvýhodněný mobilní tarif;, odborná školení;, roční odměnu;, mimořádné odměny;, možnost zaměstnání na hlavní i vedlejší pracovní poměr;, nástup možný ihned;, zaměstnání vhodné i pro absolventy;. Pracoviště: Schwartz technické plasty čr s.r.o. - pracoviště nové město n.m., Petrovická, č.p. 312, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Lenka Šperlingová, +420 566 503 530.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Příští týden začnou kamery měřit rychlost na dálnici u Jihlavy

Ilustrační foto

Opilý muž zvonil lidem na zvonky a budil je

Hořký konec. Vysočina doma prohrála s Karvinou a sestupuje

Vysočina - Konec nadějí. Jihlavští fotbalisté nedotáhli do úspěšného konce svoji jarní záchranářskou misi a po šesti sezonách opouští nejvyšší soutěž. V závěrečném utkání ročníku totiž podlehli doma Karviné 0:2 a při bodové rovnosti se svým přemožitelem rozhodla o jejich trpkém osudu horší bilance vzájemných zápasů.

Rekord: Na den otevřených dveří dorazilo přes 30 tisíc lidí

Vysočina – Počasí jako na objednávku, rekordní účast či ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová s dítětem v náručí. To vše charakterizuje letošní Den otevřených dveří na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Uskutečnil se v sobotu 26. května.

Vysočina? To je cyklistický ráj, tvrdí horolezec Radek Jaroš

Vysočina – Vysočina je rájem pro cyklisty. Tak to alespoň vidí novoměstský rodák, horolezec a držitel Koruny Himálaje Radek Jaroš, který, pokud není právě na některé ze svých četných expedic, nedá na jízdu na kole po malebných kopcích a údolíčkách našeho kraje dopustit.

Dvůr rodinného domu v Kněževsi ukrývá desítky bonsají

Kněževes – Kolem sedmi desítek bonsají různých druhů, stáří i velikostí skrývá dvůr rodinného domu v Kněževsi u Radostína nad Oslavou na Velkomeziříčsku. Jednačtyřicetiletý Petr Havelka se tam pěstování zakrslých stromků věnuje již čtrnáct let. Během této doby se mu podařilo vytvořit unikátní členitou japonskou zahradu s kamennými pěšinami, skalisky, vodopádem i jezírkem s rybami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT