VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V knihovně má být živo, říká ředitelka

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Žďárská Knihovna Matěje Josefa Sychry neslouží pouze čtenářům ze Žďáru. Navštěvují ji třeba i novoměstští senioři v rámci cyklu vzdělávání dospělých. A knihy od „Sychry“ putují také do více než devadesáti obcí na Žďársku. O tom, jak funguje, co připravují knihovníci nového a jací jsou dnešní čtenáři, ví nejvíc ředitelka Danuše Štefková.

19.4.2007
SDÍLEJ:

"Knihovnictví je krásná práce", říká Danuše ŠtefkováFoto: DENÍK/Jitka Kučerová

Stále častěji slyšíme, že se dnes nečte. Jak to vnímáte u vás, v knihovně?

U nás se to příliš neprojevuje, protože máme velmi dobře propracovaný systém vzdělávání pro děti napříč školským systémem. Od mateřských škol až po střední školy. Ze školáků nám „neproklouzne“ téměř nikdo, a to jsou i naši budoucí čtenáři.

Chodíte za nimi do škol?

Ano. Navíc jsme spustili dětský portál na webových stránkách. Víme, že děti hodně času tráví u počítače, což v tomto případě není na škodu, protože nenabízíme jen knížky. Není to o tom, že by nečetly, ale o tom, že jsou i jiné nosiče informací, které mohou využívat ke vzdělávání, než jsou knihy.

Kolik má Knihovna Matěje Josefa Sychry v současné době čtenářů?

Jsme na tom velmi dobře. Registrovaných čtenářů je téměř pět tisíc, z toho do patnácti let věku téměř patnáct set. Zrovna nedávno jsem zjišťovala, kolik máme ve Žďáře školou povinných dětí, a to číslo je téměř totožné s počtem našich dětských čtenářů. Jinak celkový počet návštěvníků knihovny – nejen čtenářů, ale i těch, kteří využívají internet nebo přijdou třeba na přednášku nebo některou z kulturních akcí, byl v loňském roce sto sedmnáct tisíc sto šest.

Jiné knihovny takové úspěchy nemají, čím si to vysvětlujete?

V našem městě má návštěvnost knihovny velkou tradici. V současné době knihovny nabízejí větší měrou vzdělávací aktivity, včetně jazykových kurzů. Stávají se z nich centra informací a vzdělávání. U nás jsme nově zavedli celoroční vzdělávání seniorů. Do prvního semestru se nám jich přihlásilo dvaadvacet. Velkou radost mám z toho, že to nejsou jen místní, ale dojíždějí i senioři z Nového Města.

Proč jste se zaměřili zrovna na seniory, ti už jsou vašimi čtenáři… ?

Ze statistik víme, že v našem městě žije téměř pět tisíc seniorů. To je jeden z důvodů. Ne všichni ale mohou navštívit knihovnu. Spolupracujeme proto s Domem pečovatelské služby ve Žďáře a každý měsíc pro ně připravíme program, buď u nás v knihovně, nebo za nimi přijdeme. Například na začátek května připravujeme exkurzi pro seniory v knihovně. Chtěla bych jim ukázat, jaké další služby nabízíme, že knihovna už dávno není jen o půjčování knih. Nedávno jsme dostali nabídku z Národní knihovny v Praze, zda nechceme půjčovat staré české filmy na DVD. Nezávazně jsme ji přijali. Celoživotní vzdělávání nabízíme všem spoluobčanům.

Změny se týkají ale i fondů pro postižené občany…

To je pravda. Byli jsme na jednání v Brně v Knihovně Jiřího Mahena o změnách při přechodu z užívání magnetofonových kazet k výrobě zvukových knih ve formátu MP3. Toto bude zdokonalení služby pro zrakově postižené. Na jedno CD se vejde 24 hodin záznamu. Pro poslech zvukových knih v tomto formátu je nutné mít vhodný přehrávač. Naši čtenáři, posluchači zvukových knih, budou seznamováni s novými možnostmi této služby. Souběžně po několik let budeme starší tituly půjčovat na kazetách, jak jsou uživatelé zvyklí. Takže i tímto směrem se knihovnictví ubírá.

Mění se díky technice i služby čítárny?

Samozřejmě. Kromě toho, že odebíráme kolem sto padesáti osmi periodik, jsou tam k dispozici také počítače. Uživatelé, a to nejen registrovaní čtenáři, si tam mohou přijít třeba napsat dopis pro úřad, přečíst časopisy a tiskoviny na počítači. Nabízíme rešerše, výstřižkovou službu, knihovnice poskytnou informace různého druhu, stejná služba je dostupná i na PC.(„Ptejte se knihovníka“ - webové stránky knihovny.)

Vraťme se zpátky ke knihám, kolik nových knih si můžete ročně dovolit koupit?

V uplynulém roce bylo zakoupeno 9526 knihovních jednotek. Celkem jsme za nákup knížek včetně časopisů utratili téměř osm set dvacet tisíc korun.

Když porovnáte ceny knih před deseti lety a nyní, o kolik se zvýšily?

Můžeme je porovnat i za delší časový úsek. Zatímco v roce 1989 byla průměrná cena knihy padesát šest korun, loni už to bylo dvě stě padesát čtyři koruny. Odborné publikace a slovníky mají vyšší ceny. V našem akvizičním plánu máme čtyřicet procent z nákupu právě na tyto odborné publikace. Jsme si vědomi toho, že ne každý si je může koupit, a nepotřebuje li je dlouhodobě, vypůjčí si je u nás. Jezdí sem studenti, kteří oceňují, že máme fond dobře vybavený.

Zatím mluvíme o nákupu nových knih. Co se ale děje s těmi, které už dosloužily?

Pokud jsou unikátní, například regionální literatura, archivují se, nepůjčujeme je absenčně. Pokud je kniha takzvaně zužitá, je odepsána. Méně půjčované tituly se ukládají do skladu, odepisují se a pořádáme každoročně burzy. Některé vyřazené soubory nabízíme nemocnicím, sociálním ústavům, školním knihovnám. Hodně čtené, žádané knihy dáváme opravit. V uplynulém roce jsme nabídli návštěvníkům možnost vidět, jak se kniha opravuje. Děti si přinesly potrhanou knížku a knihař jim ji před očima opravil. Pokud jsou knihy úplně roztrhané, putují do sběru. Za rok, co zde pracuji, kromě nějakých periodik ve sběru neskončila ani jedna knížka.

Půjčování knížek se neobejde ani bez té stinné stránky, tedy občasného ztrácení publikací. Je to pro vaši knihovnu velký problém?

Stane se, že knížku lidé ztratí, ale stává se to minimálně. Samozřejmě pomáhá zabezpečovací technika.

Nyní, v dubnu, je to rok, co jste nastoupila do funkce ředitelky Knihovny Matěje Josefa Sychry. Napadlo vás někdy, když jste jako čtenář služeb knihovny využívala, že ji budete jednou řídit?

Do knihovny chodím od svých šesti let a už po gymnáziu jsem si říkala, že jestli se mi nebude dařit studium na vysoké škole, tak bych ráda pracovala v knihovně. Také jsem zde byla chvíli na brigádě. Potom jsem s knihovnou spolupracovala i jako kantor. Není to tak dlouho, co se připravovala knížka o knihovně. Byla jsem také oslovena, jestli bych nenapsala příspěvek. Napsala jsem, jak jsem radostně chodila do knihovny, nejdříve se svojí maminkou, potom sama a jak šel život, tak s dětmi. Když byly malé, tak jsem mohla číst méně, ale nikdy jsem nepřerušila, nikdy jsem na knihovnu nezapomněla. Moje přání z mládí, pracovat v knihovně, se mi vlastně nyní splnilo.

Co vás, když jste se ze čtenáře stala zaměstnancem knihovny, na „druhé straně barikády“ překvapilo?

Co jsem si nedovedla představit – nikdy jsem nebyla v prostorách, kde se knížky katalogizují, a netušila jsem, co to obnáší, než se ke čtenáři dostanou. Měla jsem laické představy. Nevěděla jsem, jak úžasně je knihovnický systém propracovaný. Že nejde jen o to zařadit knížku podle autora nebo titulu, ale že je to skutečně věda o informacích.

Co vás na práci ředitelky knihovny nejvíc baví?

Je to krásná práce, i když náročná. Těší mě práce s lidmi, pro lidi, a poznávání nového. Jsem ráda, že mohu pracovat v oboru, který podporuje celoživotní vzdělávání.

Curriculum vitae

Danuše Štefková Narodila se v roce 1954 ve Velkém Meziříčí. Od šesti let bydlí ve Žďáře nad Sázavou, kde absolvovala základní školu a gymnázium. Následovala pedagogická fakulta v Brně. Většinu svého pracovního života pracovala jako učitelka, pět let jako zástupkyně ředitele Základní školy Palachova ve Žďáře nad sázavou. Od roku 2000 působila v pobočce Pedagogického centra Jihlava. V dubnu 2006 se stala ředitelkou Knihovny Matěje Josefa Sychry. Je vdaná, má dva syny.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělník/ce -. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Náplň práce: montáž kompletů nábytkového kování z komponentů z plastu a kovů, provádění samokontroly, výroba kontrolních vzorků, hlášení závad, udržování pořádku na pracovišti, Požadavky: min. SOU, schopnost pracovat ve třísměnném provozu, zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, pečlivost, přesnost, flexibilita, 5 týdnů dovolené, roční finanční bonus, příspěvek na stravování, bezplatné jazykové vzdělávání, příspěvek na dopravu, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, První kontakt telefonicky 8,00 - 9,00 nebo emailem. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslava Valová, +420 566 692 214.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Montáž a výroba dřevostaveb. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní nabídka: Montáž a výroba dřevostaveb., , Výroba prvků dřevostaveb v provozovně, montáže u zákazníka., , První kontakt: telefonicky., Kontaktní adresa: p. Richter, tel. 604 101 728, e-mail: ligno.richter@seznam.cz. Pracoviště: Ligno richter, s.r.o., 594 51 Křižanov. Informace: Lubomír Richter, +420 604 101 728-předemtelefonovat.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 21 700 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatelka školní družiny. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Základní škola vojnův městec, okres žďár nad sázavou, příspěvková organizace, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Šárka Stejskalová, +420 566 659 347,720 520 002.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ/STRÁŽNÁ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe a Certifikát strážného výhodou.Možnost i brigádně. Pracovní pozice je vhodná pro osoby OZP.Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Nechodit na pracoviště. První kontakt emailem nebo na uvedené tel. číslo v době Po - pá od 8.30 - 16.30. Pracoviště: Rasyguard security, s.r.o. - pracoviště žďár nad sázavou, Jamská, č.p. 2191, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Aleš Sýs, +420 603 918 904.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novoměstští senioři měřili své síly na bowlingu.
20

Novoměstští senioři měřili své síly na bowlingu

Ilustrační foto.

Šerý zajistil hattrickem Humpolci výhru

Chřipková epidemie slábne, nemocných významně ubylo

Vysočina – Chřipková epidemie na Vysočině konečně odeznívá. V jedenáctém kalendářním týdnu výrazně ubylo všech akutních respiračních onemocnění, po sedmnáctiprocentním poklesu je nyní v kraji 1359 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Dukla na Vysočině potvrdila svoji kvalitu

Nové Veselí – Překvapení se nekonalo. Ve 20. kole házenkářské mužské extraligy přivítali hráči Nového Veselí pražskou Duklu a byť byli favoritovi více než vyrovnaným soupeřem, alespoň na bod dosáhnout nedokázali.

Do dvou let má na Rovinkách stát nový dům pro seniory

Bystřice nad Pernštejnem – Celkem sto míst nabídne zařízení pro seniory, které má vzniknout v lokalitě Rovinky v Bystřici nad Pernštejnem.

Vyprodaný úterní koncert Radůzy ve Žďáře se nekoná

Žďár nad Sázavou - Osobitá písničkářka a šansoniérka Radůza (vlastním jménem Radka Vranková) ve Žďáře zpívat nebude. Na úterý 20. března byl naplánovaný koncert ve žďárském divadle, lístky už jsou pár týdnů vyprodané.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT