VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V knihovně má být živo, říká ředitelka

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Žďárská Knihovna Matěje Josefa Sychry neslouží pouze čtenářům ze Žďáru. Navštěvují ji třeba i novoměstští senioři v rámci cyklu vzdělávání dospělých. A knihy od „Sychry“ putují také do více než devadesáti obcí na Žďársku. O tom, jak funguje, co připravují knihovníci nového a jací jsou dnešní čtenáři, ví nejvíc ředitelka Danuše Štefková.

19.4.2007
SDÍLEJ:

"Knihovnictví je krásná práce", říká Danuše ŠtefkováFoto: DENÍK/Jitka Kučerová

Stále častěji slyšíme, že se dnes nečte. Jak to vnímáte u vás, v knihovně?

U nás se to příliš neprojevuje, protože máme velmi dobře propracovaný systém vzdělávání pro děti napříč školským systémem. Od mateřských škol až po střední školy. Ze školáků nám „neproklouzne“ téměř nikdo, a to jsou i naši budoucí čtenáři.

Chodíte za nimi do škol?

Ano. Navíc jsme spustili dětský portál na webových stránkách. Víme, že děti hodně času tráví u počítače, což v tomto případě není na škodu, protože nenabízíme jen knížky. Není to o tom, že by nečetly, ale o tom, že jsou i jiné nosiče informací, které mohou využívat ke vzdělávání, než jsou knihy.

Kolik má Knihovna Matěje Josefa Sychry v současné době čtenářů?

Jsme na tom velmi dobře. Registrovaných čtenářů je téměř pět tisíc, z toho do patnácti let věku téměř patnáct set. Zrovna nedávno jsem zjišťovala, kolik máme ve Žďáře školou povinných dětí, a to číslo je téměř totožné s počtem našich dětských čtenářů. Jinak celkový počet návštěvníků knihovny – nejen čtenářů, ale i těch, kteří využívají internet nebo přijdou třeba na přednášku nebo některou z kulturních akcí, byl v loňském roce sto sedmnáct tisíc sto šest.

Jiné knihovny takové úspěchy nemají, čím si to vysvětlujete?

V našem městě má návštěvnost knihovny velkou tradici. V současné době knihovny nabízejí větší měrou vzdělávací aktivity, včetně jazykových kurzů. Stávají se z nich centra informací a vzdělávání. U nás jsme nově zavedli celoroční vzdělávání seniorů. Do prvního semestru se nám jich přihlásilo dvaadvacet. Velkou radost mám z toho, že to nejsou jen místní, ale dojíždějí i senioři z Nového Města.

Proč jste se zaměřili zrovna na seniory, ti už jsou vašimi čtenáři… ?

Ze statistik víme, že v našem městě žije téměř pět tisíc seniorů. To je jeden z důvodů. Ne všichni ale mohou navštívit knihovnu. Spolupracujeme proto s Domem pečovatelské služby ve Žďáře a každý měsíc pro ně připravíme program, buď u nás v knihovně, nebo za nimi přijdeme. Například na začátek května připravujeme exkurzi pro seniory v knihovně. Chtěla bych jim ukázat, jaké další služby nabízíme, že knihovna už dávno není jen o půjčování knih. Nedávno jsme dostali nabídku z Národní knihovny v Praze, zda nechceme půjčovat staré české filmy na DVD. Nezávazně jsme ji přijali. Celoživotní vzdělávání nabízíme všem spoluobčanům.

Změny se týkají ale i fondů pro postižené občany…

To je pravda. Byli jsme na jednání v Brně v Knihovně Jiřího Mahena o změnách při přechodu z užívání magnetofonových kazet k výrobě zvukových knih ve formátu MP3. Toto bude zdokonalení služby pro zrakově postižené. Na jedno CD se vejde 24 hodin záznamu. Pro poslech zvukových knih v tomto formátu je nutné mít vhodný přehrávač. Naši čtenáři, posluchači zvukových knih, budou seznamováni s novými možnostmi této služby. Souběžně po několik let budeme starší tituly půjčovat na kazetách, jak jsou uživatelé zvyklí. Takže i tímto směrem se knihovnictví ubírá.

Mění se díky technice i služby čítárny?

Samozřejmě. Kromě toho, že odebíráme kolem sto padesáti osmi periodik, jsou tam k dispozici také počítače. Uživatelé, a to nejen registrovaní čtenáři, si tam mohou přijít třeba napsat dopis pro úřad, přečíst časopisy a tiskoviny na počítači. Nabízíme rešerše, výstřižkovou službu, knihovnice poskytnou informace různého druhu, stejná služba je dostupná i na PC.(„Ptejte se knihovníka“ - webové stránky knihovny.)

Vraťme se zpátky ke knihám, kolik nových knih si můžete ročně dovolit koupit?

V uplynulém roce bylo zakoupeno 9526 knihovních jednotek. Celkem jsme za nákup knížek včetně časopisů utratili téměř osm set dvacet tisíc korun.

Když porovnáte ceny knih před deseti lety a nyní, o kolik se zvýšily?

Můžeme je porovnat i za delší časový úsek. Zatímco v roce 1989 byla průměrná cena knihy padesát šest korun, loni už to bylo dvě stě padesát čtyři koruny. Odborné publikace a slovníky mají vyšší ceny. V našem akvizičním plánu máme čtyřicet procent z nákupu právě na tyto odborné publikace. Jsme si vědomi toho, že ne každý si je může koupit, a nepotřebuje li je dlouhodobě, vypůjčí si je u nás. Jezdí sem studenti, kteří oceňují, že máme fond dobře vybavený.

Zatím mluvíme o nákupu nových knih. Co se ale děje s těmi, které už dosloužily?

Pokud jsou unikátní, například regionální literatura, archivují se, nepůjčujeme je absenčně. Pokud je kniha takzvaně zužitá, je odepsána. Méně půjčované tituly se ukládají do skladu, odepisují se a pořádáme každoročně burzy. Některé vyřazené soubory nabízíme nemocnicím, sociálním ústavům, školním knihovnám. Hodně čtené, žádané knihy dáváme opravit. V uplynulém roce jsme nabídli návštěvníkům možnost vidět, jak se kniha opravuje. Děti si přinesly potrhanou knížku a knihař jim ji před očima opravil. Pokud jsou knihy úplně roztrhané, putují do sběru. Za rok, co zde pracuji, kromě nějakých periodik ve sběru neskončila ani jedna knížka.

Půjčování knížek se neobejde ani bez té stinné stránky, tedy občasného ztrácení publikací. Je to pro vaši knihovnu velký problém?

Stane se, že knížku lidé ztratí, ale stává se to minimálně. Samozřejmě pomáhá zabezpečovací technika.

Nyní, v dubnu, je to rok, co jste nastoupila do funkce ředitelky Knihovny Matěje Josefa Sychry. Napadlo vás někdy, když jste jako čtenář služeb knihovny využívala, že ji budete jednou řídit?

Do knihovny chodím od svých šesti let a už po gymnáziu jsem si říkala, že jestli se mi nebude dařit studium na vysoké škole, tak bych ráda pracovala v knihovně. Také jsem zde byla chvíli na brigádě. Potom jsem s knihovnou spolupracovala i jako kantor. Není to tak dlouho, co se připravovala knížka o knihovně. Byla jsem také oslovena, jestli bych nenapsala příspěvek. Napsala jsem, jak jsem radostně chodila do knihovny, nejdříve se svojí maminkou, potom sama a jak šel život, tak s dětmi. Když byly malé, tak jsem mohla číst méně, ale nikdy jsem nepřerušila, nikdy jsem na knihovnu nezapomněla. Moje přání z mládí, pracovat v knihovně, se mi vlastně nyní splnilo.

Co vás, když jste se ze čtenáře stala zaměstnancem knihovny, na „druhé straně barikády“ překvapilo?

Co jsem si nedovedla představit – nikdy jsem nebyla v prostorách, kde se knížky katalogizují, a netušila jsem, co to obnáší, než se ke čtenáři dostanou. Měla jsem laické představy. Nevěděla jsem, jak úžasně je knihovnický systém propracovaný. Že nejde jen o to zařadit knížku podle autora nebo titulu, ale že je to skutečně věda o informacích.

Co vás na práci ředitelky knihovny nejvíc baví?

Je to krásná práce, i když náročná. Těší mě práce s lidmi, pro lidi, a poznávání nového. Jsem ráda, že mohu pracovat v oboru, který podporuje celoživotní vzdělávání.

Curriculum vitae

Danuše Štefková Narodila se v roce 1954 ve Velkém Meziříčí. Od šesti let bydlí ve Žďáře nad Sázavou, kde absolvovala základní školu a gymnázium. Následovala pedagogická fakulta v Brně. Většinu svého pracovního života pracovala jako učitelka, pět let jako zástupkyně ředitele Základní školy Palachova ve Žďáře nad sázavou. Od roku 2000 působila v pobočce Pedagogického centra Jihlava. V dubnu 2006 se stala ředitelkou Knihovny Matěje Josefa Sychry. Je vdaná, má dva syny.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/ICE - Bystřice nad Pernštejnem. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - přímá práce s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením , - vedení související dokumentace, jednání se zájemci o službu, tvorba metodik, , pracovních postupů, individuálních plánů, spolupráce na rozvoji služby, Místo výkonu práce: Bystřice nad Pernštejnem, Nástup: září 2018, popř. dle domluvy, Nabízíme:, - pracovní poměr na 1,0 úvazku (v případě domluvy možný i zkrácený úvazek), , - zajímavou a obohacující práci, , - práci pod supervizí a odborným vedením,, - odborné vzdělávání, , - dobrý pracovní tým, , - zaměstnanecké benefity,, - zázemí stabilní organizace., , Požadujeme: , - vzdělání dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb.,, - předpoklady pro práci s lidmi s postižením, dobré komunikační schopnosti,, - schopnost samostatné i týmové práce, spolehlivost, zodpovědnost,, - očkování proti žloutence typu B, zdravotní průkaz,, - trestní bezúhonnost., , V případě zájmu o uvedenou pozici zasílejte motivační dopis a profesní životopis , na adresu Rosa - denní stacionář, Pod Horou 191, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem nebo na email petra.konigova@zdar.charita.cz do 3. 9. 2018., Bližší informace: Bc. Petra Königová, vedoucí denního stacionáře Rosa, , mob.: 733 592 268, email: petra.konigova@zdar.charita.cz. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita zr - rosa - denní stacionář - bystřice nad pernštejnem, Pod Horou, č.p. 191, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem. Informace: Petra Königová, +420 733 592 268.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 24 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti účetnictví, ekonomiky a personalistiky Účetní a pracovník marketingu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NA HOTEL SKALSKÝ DVŮR PŘIJMEME KOLEGU., , CO BUDE VAŠÍ HLAVNÍ NÁPLNÍ?, - účtování faktur došlých a vydaných, - kompletní vedení pokladny, - evidence a inventarizace majetku, - uzávěrkové operace, kontrola hospodaření, hotelu (měsíční rozbory), - zpracování podkladů ke mzdám, - správa hotelového systému ISKAM, zodpovědnost, za jeho provoz, údržbu a aktualizaci, - správa hotelového webu, Facebooku, příprava online prezentací, propagačních materiálů a grafiky hotelu, , JAKÉ POŽADAVKY JSOU PRO NÁS DŮLEŽITÉ?, - středoškolské vzdělání ekonomického směru,, nebo VŠ vzdělání výhodou, - znalost podvojného účetnictví, - znalost daňových zákonů č. 586/1992 Sb., a č. 235/2004 Sb., - znalost hotelového provozu výhodou, , KTERÉ VLASTNOSTI U NÁS UPLATNÍTE?, - komunikativnost, - pečlivost, - samostatnost, - spolehlivost, , PROČ SE VÁM U NÁS BUDE LÍBIT?, - velmi zajímavé finanční ohodnocení, v závislosti na kvalitě odvedené práce a dosažených výsledcích, - získáte stabilní práci na hlavní pracovní poměr, - jedinečná příležitost pro seberealizaci. Pracoviště: Pks holding a.s. - skalský dvůr, 592 45 Lísek. Informace: Šárka Matyášková, +420 566 697 160.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník montáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - Zodpovědnost za dodávky materiálu dle zakázek na určené pracoviště a následné zaskladnění hotových zakázek do skladu, - Příprava materiálu pro operátory/ky , - Obsluha VZV, - Práce se scannerem, , Požadavky: , - Min. SOU , - Oprávnění k řízení VZV výhodou, - Řidičské oprávnění výhodou, - Schopnost pracovat ve třísměnném / nepřetržitém provozu, - Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, - Pečlivost, přesnost, flexibilita, , Zaměstnancům nabízíme jistotu stabilního zaměstnání, odpovídající finanční ohodnocení, příjemné pracovní prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, bonusový systém a bezplatné jazykové vzdělávání. Dále poskytujeme zaměstnancům také příspěvek na dopravu a motivačně koncipovaný příspěvek na penzijní připojištění., Více informací lze získat denně Po - Pá od 7 do 15 hod. na tel.: 566 692 214 nebo na webu www.hettich.com. Své životopisy zasílejte na adresu: Personal_HCR@de.hettich.com.. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Romana Novotná, +420 566 692 210.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 300 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Volné pracovní místo na prodejně Novák Maso-Uzeniny v prostorách Penny Marketu. , Lázně, firemní oblečení, příspěvek na péči o oděv, zvýhodněný tarif O2, slevové poukázky na odběr zboží, stravenky, První kontakt telefonicky nebo osobně 7:00 - 18:00. Pracoviště: Novák maso - uzeniny s.r.o. - nové město na m., Masarykova, č.p. 134, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: David Andrle, +420 725 130 921.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Technici v cykloservisech mají v těchto dnech spousty práce

Na opravu kola si musí cyklisté počkat

Utkání 1. kola MOL CUPu mezi SFK Vrchovina a FC Vysočina Jihlava.
8

OBRAZEM: Krajské pohárové derby ovládli Jihlavané

OBRAZEM: Řidiči hledají, kudy projedou

Žďár nad Sázavou - V pondělí začala platit dopravní uzavírka spojená se stavebními pracemi na rekonstrukci frekventované křižovatky ulic Novoměstská a Neumannova.

Vulgární opilec nadýchal přes čtyři promile

Nové Město na Moravě – Na záchytce skončil muž, k němuž byla v pondělí před polednem přivolána policejní hlídka. Opilec ležel na chodbě jednoho z domů v novoměstské Masarykově ulici a vulgárně nadával.

OBRAZEM: Poliklinika má nový přístroj, dá se používat i pro snížení bolesti

Žďár nad Sázavou – Žďárská poliklinika pokračuje v obnově svého vybavení. Za sponzorské podpory firmy Cooper Standard pořídila nové přístroje pro rehabilitační oddělení. Uvedeny do provozu byly v pondělí 13. srpna.

Bývalé šéfce ERÚ Vitáskové hrozí trest kvůli jmenování Vesecké

Jihlava – Před Okresním soudem v Jihlavě dnes stanula bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se sídlem v Jihlavě Alena Vitásková. Podle obžaloby je zodpovědná za škodu, která měla vzniknout státu neoprávněným jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT