První díl bystřické trilogie se zaměřuje na západní část regionu. Dílo zahrnuje pohlednice z celkem šestnácti obcí, které se ve zmíněné oblasti nachází. Autoři knihy Vladimír Cisár, Ivan Remeš a Milan Šustr shromáždili zajímavou sbírku, která nabízí jedinečné srovnání s historií.

„Pohlednice pochází především ze soukromých sbírek nebo od různých institucí. V pár případech bylo opravdu těžké nějaké pohlednice sehnat, z některých obcí máme třeba jen jednu. V jiných jich byly stovky," řekl spoluautor knihy a vedoucí bystřického muzea Vladimír Cisár.

Nejstarší pohlednice zařazené v publikaci pochází z období okolo roku 1900, největší množství je však z dvacátých až čtyřicátých let minulého století, kdy byly pohlednice žádaným zbožím.

„Každá obec měla svoji pohlednici. Většinou zobrazovaly kostely, školy nebo hostince, kterým pohlednice sloužily k propagaci," vysvětlil jeden z autorů Milan Šustr. Ve většině případů jde o černobílé fotografie, nicméně kniha obsahuje také kolorované nebo kolážové pohlednice, které zachycují objekty z více úhlů pohledu.

Tři díly

Nejedná se však o poslední publikaci. Autoři už teď plánují vydat ještě další dva díly. „Následující díl bude zaměřen na obce v povodí Svratky, jako je Dalečín a další. Třetí část se potom bude zabývat samotnou Bystřicí nad Pernštejnem," prozradil Cisár.

Momentálně ovšem není jasné, kdy další díly vyjdou. „Zatím jsme ve fázi sbírání a mapování. Shromažďování pohlednic nám může zabrat měsíce i rok," sdělil Šustr. Ten je mimo jiné i autorem fotografií zobrazujících pohlednicová místa v současnosti. Díky jeho zálibě se také zrodil nápad sbírat pohlednice a vytvořit z nich knihu.

„Už před pár lety mě napadlo fotit místa podle starých fotografií a zhotovit tak jakési porovnání. Tuto sbírku jsem nikde nepublikoval, mám ji sám pro sebe. Když jsem však začal spolupracovat s Vladimírem Cisárem a Ivanem Remešem, našli jsme inspiraci právě v pohledech, které skvěle zachycují nejrůznější místa," dodal Šustr.

Publikaci ocení nejen historikové, ale i rodáci z Bystřicka, kteří se tak prostřednictvím knihy mohou dovědět více o svém regionu. „Je dobře, že se najdou lidé, kteří se této práci věnují. Mnohým kniha otevře spoustu vzpomínek anebo nabídne porovnání, což je velmi přínosné. Nejen pro lidi, co místa znají," nechal se slyšet předseda mikroregionu Bystřicko a starosta obce Rozsochy Augustin Holý.