Ty v Želivě pod názvem Plášť mistra Santiniho uspořádalo místní opatství spolu 
s agenturou Modua v sobotu a v neděli. Při akci účinkovalo celkem patnáct profesionálních herců. Netradiční divadelní představení začínalo tak, že nadšený mladý historik si při provádění návštěvníků oblékl plášť ze starobylého věšáku. Poté se postupně v různých částech kláštera objevovaly různé historické i vymyšlené postavy – nechyběl třeba holohlavý anděl s houslemi.

Závěr kostýmované prohlídky měl překvapivé a vtipné rozuzlení. Pro herce, který jako „slavný génius" podlehl ješitnosti a nedokázal z role mistra vystoupit ani po svléknutí pláště, si přišli dva zřízenci v bílých pláštích. Tento moment odkazoval 
k faktu, že v klášteře byla za minulého režimu umístěna psychiatrická léčebna.

„O prohlídkách jsme se dozvěděli z internetu, a tak jsme sem kvůli tomu přijeli. Líbilo se nám to, bylo to poučné pro dospělé i pro děti, a zároveň to bylo vtipně udělané," uvedla po skončení prohlídky Petra Malkusová z Prahy.

„Mistr Santini" návštěvníky provedl všemi obdobími kláštera. Neopomenul ani 50. léta minulého století, když příchozí vyzval k chvilce ticha u stěny, kde jsou zapsaná všechna jména kněží a řeholníků, kteří v klášteře nuceně pobývali při komunistických perzekucích.

Prohlídky byly o to zajímavější, že ambity želivského kláštera nedávno prošly rozsáhlou opravou a veřejnosti je nyní také zpřístupněn výběr z obrazových sbírek. Řada obrazů je navíc vystavena poprvé po několika desítkách let.

Kostýmované prohlídky byly zároveň začleněny do letošního festivalu duchovního umění Musica figurata. Jedním z jeho vrcholů byl i sobotní koncert Pražských pěvců, vítěze osmi mezinárodních soutěží, kteří v Želivě uvedli Koncert pro sbor Alfreda Schnittkeho.