„Kinematovlak je tradiční doprovodnou akcí Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který se letos koná od 27. května do 1. června," konstatovala mluvčí projektu Anna Dušková.

Ve Žďáře včera stály vagony hned dva. V prvním se dětem promítaly pohádky a ve druhém si na své přišli hlavně dospělí fandové železniční historie. Nacházela se v něm totiž putovní výstava. „Expozice je v tom stísněném vagonu překvapivě zajímavá. Prohlédl jsem si třeba telegraf nebo staré drážní telefony. Ovšem organizátoři by napříště mohli trochu zapracovat na tom, abychom kinematovlak vůbec našli. Spousta lidí ho hledala na nádraží a přistom stál na odstavné koleji za Kauflandem, kam nevedla žádná značka," řekl jeden z návštěvníků retro výstavy Jan Švarný.

S Maxipsem Fíkem

Samotný promítací vagon vznikl přestavbou starého služebního vozu, který byl prázdný a nevyužitý. Po opravě má šestatřicet sedadel a vlastní klimatizaci. Dopoledne v něm seděly hlavně děti ze žďárských mateřských škol. Viděly pohádky s Maxipsem Fíkem, kocourem Mikešem či Macha a Šebestovou. „Letos jsme vybírali pohádky z České televize, ze Země pohádek a také České dráhy dodávaly nějaké filmy. Novinkou je Bolek a Lolek," řekla manažerka projektu Iva Janáková

Kino na kolejích je společným projektem zlínského festivalu a Českých drah. Vznikl v roce 2004 s cílem přivážet kvalitní filmy a pohádky všem, kteří se do Zlína na festival nedostanou.

Letos vlak odstartoval z Mladé Boleslavi, kde ho vypravil tradiční představitel pohádkových princů Jan Čenský.