Samotná výstava je rozdělena do třech částí, přičemž ta první je věnována tradičním vánočním a adventním zvykům typickým pro oblast Horácka. „K vidění bude slavnostně vyzdobená selská světnice s černou kuchyní, ve které bude i hořet oheň. Samozřejmostí jsou praktické ukázky jako například odlévání cínu, pouštění lodiček, tahání dřevěného polena,“ nechala se slyšet Kamila Dvořáková z regionálního muzea.

Díky dalšímu úseku výstavy s názvem Kdo nám nosí dárky se především malí návštěvníci nejenom dozví že Ježíšek není jediný, kdo o Vánocích obdarovává, ale také se budou moci seznámit s některými vánočními zvyky a zajímavostmi z různých koutů Evropy i světa včetně těch exotických.

Pomocí exponátů tak bude možné zavítat jak do vánoční Francie, Německa, Španělska, Skandinávie, Itálie, kde mimochodem dárky nosí čarodějnice Befana, tak do Austrálie, Mexika, Brazílie, Polynésie nebo na Madagaskar. „Zastoupeno bude také Rusko se svým dědou Mrázem nebo Island, kde přání plní hned třináct vánočních skřítků,“ doplnil historik muzea Stanislav Mikule.

„Co se týká třetí části výstavy, mohu jen říci, že je pro příchozí připraveno překvapení, a to v souvislosti se Třemi králi,“ láká tímto do prostor žďárského muzea na Tvrzi Dvořáková. Výstava potrvá až do 16. ledna 2011.