A o dnes již zesnulém vizionáři Stevu Jobsovi, jenž založil slavnou americkou technologickou společnost Apple.

O jeho životě byla napsána spousta publikací a natočeno bylo i několik filmů. Nabízí se tak otázka, zda lze vůbec ještě něco sdělit o životě tohoto génia.

Novinářským matadorům Brentu Schlenderovi a Ricku Tetzelimu se to však povedlo, jelikož měli možnost čerpat z exkluzivního a jedinečného přístupu ke Stevu Jobsovi. Schlender totiž více než čtvrt století s Jobsem doslova vyrůstal, znal celou jeho rodinu a uskutečnil s ním desítky rozhovorů i mimo záznam. Své postřehy pak shrnul v nové knize Steve Jobs: Zrození vizionáře. Tu vydalo nakladatelství Grada a do češtiny ji přeložili Dan Helekal a Martin Antonín.

Kniha je tak pomyslným nástupcem jediného autorizovaného životopisu o Jobsovi, kterou napsal Walter Isaacson.

Na rozdíl od oficiálního životopisu se však nová kniha liší hned v několika ohledech. Schlender a Tetzeli se zaměřili více na druhou část Jobsova života, tedy poté, co poprvé odešel z Applu a založil novou počítačovou firmu Next.

Autoři také odhalili zajímavé informace o americkém filmovém studiu Pixar, kterou sice Jobs nezaložil, ale rozhodně výrazným způsobem určil jeho směřování a vytáhl ho na pomyslné výsluní, když ho v roce 1986 odkoupil.

Zrození vizionáře také odhaluje mnohem hlubší a osobnější portrét Jobse. Nebyl to jen arogantní a zlý člověk, jak ho vykreslovala média. Naopak, byl i velmi upřímný, laskavý a v mnoha ohledech otevřený.

Díky knize tak mají čtenáři mnohem větší možnost nahlédnout i do Jobsova soukromí, rodiny či myšlenek a vizí.V knize samozřejmě nechybí detailní popis, jak spatřily světlo světa přelomové výrobky typu iPodu, iPhonu či počítač iMac.

Novináři měli rovněž tu čest spolupracovat s top manažery Applu a mnoho zajímavých osobností přispělo do knihy svými vzpomínkami a zážitky, včetně Billa Gatese.

Nová kniha je v mnoha ohledech lepší než všechny ostatní, jelikož se nejen dobře čte, ale čtenářům představuje zcela nové a jedinečné vzpomínky. Pevně věřím, že pětiset-stránkovou knihu přečtou jedním dechem nejen skalní fanoušci Applu, ale i lidé, kteří o této kalifornské společnosti prakticky nic nevědí.