„Nabídneme přes 270 filmů, festival bude po této stránce plnohodnotný," zdůraznil ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka. K balíčků všech filmů se diváci dostanou za cenu tři sta padesát korun.

Celý festival zahájí v úterý český dokumentární film Nová šichta o horníkovi, který se překvalifikoval na počítačového odborníka. „Vážíme si toho, že náš film pořadatele vybrali jako zahajovací, i z toho důvodu, že pro všechny ze štábu je to první celovečerní film," řekl režisér Jindřich Andrš.

Zahajovací film je podle ředitele Hovorky metaforou toho, čím lidé teď procházejí. „Všichni se teď adaptujeme na novou situaci. Proto je důležité, že se festival koná. Filmy nám ukážou svět ze širšího pohledu," podotkl. Kromě filmů se online budou vysílat i debaty a rozhovory s tvůrci, některé z nich se přímo z Jihlavy. „Chceme jihlavský prvek zachovat, festival se stal součástí identity města," řekl Hovorka.

Pořadatelé mimo jiných lákají třeba na dokument Petry Nesvačilové Vojna Ztohoven, retrospektivu Karla Vachka nebo film Miloslava Šmídmajera o Milanu Kunderovi. Festival potrvá až do osmého listopadu.

PETRA ŠEBKOVÁ