„Erika je rodačkou z maďarského města Pécs. V roce 1989 se rodina přestěhovala do Budapešti, kde studovala hru na piano a housle. Zpívala také ve školním sboru. Časem se jí zalíbil jazz. Vyučoval ji známý jazzman Tamás Berki," přibližuje maďarskou zpěvačku dramaturg Batyskafu Aleš Kostečka. Ten dodává, že velký vliv na ni mělo také setkání s anglickým kytaristou Jayem Myersonem v roce 2006. Celý rok spolu vystupovali v budapešťských jazzových klubech s repertoárem známých standardů. Když se Myerson vrátil do Anglie, sestavila si doprovodné trio a do repertoáru zařadila i vlastní kompozice. Roku 2010 tak vydala své první album „Little Girl", které se stalo v Maďarsku jazzovým albem roku.

V Batyskafu

Dnes tato skvělá jazzová zpěvačka žije v Amsterodamu a koncertuje po Evropě v různých projektech, mimo jiné i s holandským kytaristou Davidem Reschofskym, se kterým se představí i ve žďárském Batyskafu. „Erika zpívá anglicky, tak jako i další maďarské zpěvačky, získávající na evropských pódiích uznalé renomé Linda Kovacs, Veronika Harcsa, Júlia Károsi. Veroniku Harcsa jsme v Batyskafu přivítali v loňském roce, koncert měl velký úspěch, proto jsme se rozhodli v této tradici pokračovat," vysvětluje ještě dramaturg Aleš Kostečka.

Kromě atraktivního zjevu si Erika Kertesz publikum podmaňuje především svým procítěným hlasovým projevem. Existuje spousta hlasů na maďarské jazzové scéně a hodně z nich je dobrých. Ale je tu jeden nový, který zajisté upoutá vaši pozornost. Hlas Eriky Kertesz. Koncert ve žďárském Batyskafu odstartuje v sobotu 14. září ve 20:30 hodin.