Letní sezona je v plném proudu, co tedy od ní můžeme čekat?

Samozřejmě u nás Horácký džbánek. Uvidíme, jak se to letos vyvine, sama jsem zvědavá.

Program je opět nabitý, nikdo z pozvaných a avizovaných umělců v něm nechybí? Neodřekl nikdo účast?

Ne, to se vlastně nestává, pouze vzácně když někdo onemocní a podobně.

Příprava trvá zřejmě dlouho…

Celý rok. Skončíte ročník, a už přemýšlíte nad příštím. Co nabídnout, koho oslovit. A už se to začíná nějak skládat, prakticky na konci jednoho ročníku už sestavujete ročník další. Už teď máme vytipované některé kapely, co bychom chtěli pozvat příště. Musí se prostě začít zavčas, někdo má diář zaplněný hodně dopředu.

Čí diář jste museli „přemlouvat"?

Moc jsme se třeba snažili dostat sem Báru Hrzánovou s Condurangem; nechtěla, jezdila do Náměště, ale teď nám to přislíbila, jelikož s ní máme dobré vztahy. Jsme moc rádi. Na přípravách se prostě pracuje průběžně a stále.

Letošní ročník nás také ještě čeká. Přijede i Ivan Mládek…

Ivana Mládka jsme tu ještě neměli, jsem zvědavá, jak lidi osloví. Džbánek je samozřejmě nějak nasměrovaný, ale návštěvníkům vedle takové té „staré klasiky" rádi nabízíme něco ještě maličko „jiného", nějakou „třešničku na dortu", aby si mohli říct bezva, dobrý, tohle známe a máme rádi, ale jsme rádi, že jsme si tady mohli poslechnout i toto. Rádi je trochu překvapíme.

Kolik stojí takový dvoudenní folkový festival?

Ano, kromě umělců sháníme pořád i peníze. (usmívá se) Horácký džbánek vyjde tak na půl milionu. Když na reklamách nebo podporách máte dvě stě padesát tisíc, tak zbývajících dvě stě padesát musíte vydělat. Letos nás jednou z těch vyšších částek podpořil Kraj Vysočina, za to jsem moc ráda.

Co chystáte kromě Slavností jeřabin na druhou půlku roku?

Já bych je letos nevydělovala. Myslím, že se hodně povedly, dali jsme si na akcích, na nichž se podílíme, opravdu záležet. Mám za to, že se podařily, a hodně se mi líbí. I město nám dalo určitý finanční prostor a mělo zájem, abychom se podíleli na více akcích. To mě velmi těší, že ne za všechno musíme chtít vstupné. My jako kultura většinou chceme za všechno peníze musíme chtít… (úsměv)

Máte v programu Slavností jeřabin svého favorita?

Osobně se třeba moc těším na představení pražského divadla Viola s Josefem Somrem Stařec a moře v režii Lídy Engelové. Myslím si, že to bude úžasná věc.

A jejich zakončení také slibuje příjemný zážitek…

Jeřabiny zakončíme představením Jirky Vondráka Mě to tady nebaví ve stylu písniček 30. a 40. let od Hugo Haase. Výborní muzikanti, kostýmovaní. Bude to slavnostní odpoledne v Kavárně Evropa, ale nebudete tam muset sedět jako přikovaná. Bude to uvolněné, hudba bude znít a lidé budou „cirkulovat", můžou si posedět, postát, když bude hezky, mohou jít ven, podívat se na „Farčata", dát si víno, pobavit se. Odpoledne by mělo být opravdu příjemné, takové rautové, skutečný odpočinek a uvolněné zakončení, doufejme, pěkné třítýdenní akce.

Slavnosti jeřabin mají ale něco i speciálně pro děti…

Podařilo se nám udělat dětskou věc na náměstí, s volným vstupem. Předpokládáme, že by mohly být i balonky, cukrová vata, bonbony a podobně. Představení se jmenuje Pískomil se vrací, a moc se na ně těšíme. Děti budou provázet celým hudebním pořadem, budou se moci hýbat, nebude to svázané… Opravdu se budou moci bavit, a také náměstí, myslím si, trochu ožije. „Mokrá varianta" je také vymyšlená kdyby pršelo, půjdeme s programem do sálu Domu kultury.

---------------

Vystoupí ve Žďáře

Horácký džbánek 2013

pátek 9. srpna,

začátek v 17 hodin:

Pavlína Jíšová s kapelou

Cop

Neve

Ivan Mládek a Banjo Band

sobota 10. srpna,

začátek ve 14 hodin:

Spirituál Kvintet

Lucie Redlová

Tomáš Kočko a orchestr

Mňága a Žďorp

Švihadlo

Druhá Tráva (hosté Katka Garcia, Charlie McCoy)

Slavnosti jeřabin 2013

výstavy, divadlo, koncerty více informací na www.dkzdar.cz, www.zdarns.cz