Ten v posledním lednovém týdnu natáčel na hradě v Ledči nad Sázavou druhé pokračování oblíbené české pohádky Anděl Páně. Do kin by tento příběh měl přijít již letos 1. prosince.

Jak se vám v Ledči nad Sázavou líbí?
Na ledečském hradě natáčím již podruhé. Naposledy jsem tady byl s filmovým štábem v roce 2012. To jsme natáčeli nějaké scény pro televizní pohádku Šťastný smolař. Zdejší podmínky se mi moc líbí, tedy hrad je velmi krásný a spolupráci se zdejším kastelánem Luďkem Šímou si nemohu vynachválit. Zkrátka nic není problém, pro filmaře je to pomyslný ráj. (usmívá se)

Hezké. Doopravdy se zdá, že vám zde nic nechybí…
Jsme rádi, že můžeme zdejšímu hradu i něco přispět. Samozřejmě nejsme žádná americká produkce, takže nejde o horentní sumy. Na druhou stranu věřím, že každá koruna se hodí. Myslím si, že na této fasádě (ukazuje prstem na vstupní zeď na horním nádvoří) je i kousek Šťastného smolaře. (směje se)

Jak dlouho tady budete natáčet?
Přijeli jsme poslední týden v lednu. Konkrétně jde o nějakých sedm až osm natáčecích dnů. Jde o to, že každá scéna se musí velmi dobře připravit, a to technikům zabere spoustu času.

V jaké části filmu se objeví právě tyto záběry, tedy z ledečského hradního nádvoří a sklepení?
To nelze přesně určit, bude to roztroušené po celém filmu. Jde o to, že jakmile tady skončíme, tak se přesuneme do Českého Krumlova, kde bude natáčení pokračovat. Následně ve střižně spojíme dohromady záběry z Ledče a již zmíněného Krumlova a vznikne jedno dobové městečko, včetně uliček, sklepení a různých zákoutí.

Když se podívám na všechny vaše natočené filmy, nemohu si nevšimnout, že skáčete z žánru do žánru. Nedávno Česká televize odvysílala temný krimi seriál Labyrint, předtím Svatojánský věneček či komedii Osmy…
Ano, to je pravda. Pro mě totiž žánr nehraje roli. Hlavní je pro mě příběh, který mě musí nějakým způsobem zaujmout či doslova chytit. Nesmí v něm chybět emotivní příběh, takže hlavní je tedy pro mě scénář. Klidně v budoucnosti natočím i science fiction, když na to přijde, ale musí mít dobrý příběh, který mě osloví.

Zajímavý styl…
Režisér Miloš Forman taky točil všechno. Vzpomeňte si na Přelet nad kukaččím hnízdem, následně Amadeus, Valmont nebo Goyovy přízraky. Chci tím říct, že Formanovi také záleželo na příběhu. Mě osobně se líbí podobná cesta, tedy skáču ze šutru na šutr a vybírám si.

Prozradíte mi alespoň trochu děj pohádky Anděl Páně 2?
Věčné tahanice anděla Petronela s čertem Uriášem způsobí, že se vzácné jablko ze stromu poznání zakutálí z nebe na Zemi. A to už se Bůh opravdu rozzlobí. Kdyby totiž někdo do tohoto jablka kousl, tak ví všechno to, co ví i on sám. A tomu samozřejmě Petronel s Uriášem musejí zabránit.

Předpokládám, že nebude nouze o humor…
Rozhodně. Opět nebude chybět pravý nebeský humor a anekdoty. V žádném případě nejde o zesměšňování víry. Samozřejmě někdy může být obtížné navázat na první díl, který jen v televizní repríze letos o vánocích vidělo okolo jednoho milionu a čtyř set tisíc lidí. Chtěli bychom, aby se druhý díl stal důstojným partnerem jedničky, včetně humoru a vtipných scén.

Evidentně se mají diváci na co těšit…
Chceme navázat na to, co mají lidé rádi. První díl Anděla Páně byl o schopnosti obětovat se. Pointa druhého dílu je naopak odpustit nepříteli.