„Setkání harmonikářů a heligonkářů se konají po celé republice. Zúčastnil jsem se asi tří a inspirovalo mě to k uspořádání stejné akce i tady u nás,“ vysvětlil prvotní nápad pořadatel Robert Trčka.

K víkendovému koncertování se přihlásilo bezmála třicet muzikantů. „Heligonkáři jsou většinou samouci. Přijede také například můj kolega Jaromír Růžička z Olešné, který hraje v Zuberské šestce, já sám jsem členem Dalečanky. Účast přislíbil i učitel z novoměstské základní umělecké školy Martin Obr nebo jeden pán z Pardubic, jenž se pravidelně účastní těchto setkání po celé republice a byl dokonce i v zahraničí,“ pochválil zájem ze strany hudebníků Trčka.

„Většinou jsou to zástupci střední a vyšší věkové kategorie, chybí nám tu mládí. Rádi bychom touto přehlídkou amatérského i profesionálního umění přiblížili harmoniku mladším generacím,“ konstatoval pořadatel.

Sobotní historicky první sraz tohoto druhu v Novém Městě na Moravě by se tak mohl stát novou místní tradicí. „Pokud bude zájem a akce se ujme, rádi budeme pokračovat,“ ujistil Robert Trčka. Ten, kdo přijde tuto sobotu ve 14 hodin do kulturního domu, si nejen vyposlechne koncert harmonikářů a heligonkářů, ale bude si moci i zatančit.

„Po skončení koncertní části se třeba dá dohromady kapela z účastníků setkání a zahraje zájemcům k tanci,“ pozval Trčka. Vstupenka přijde na 60 korun.