Návštěvníky nejprve čeká výstava a burza harmonik spojená s poradenstvím, ve čtrnáct hodin se již ozvou první tóny a harmonikáři budou hrát až do večera. V devatenáct hodin je pak vystřídá orchestr Akordeonové akademie z Francie, který hraje už od roku 1963.

„Celkem dvacet pět harmonikářů a heligonkářů by mělo do Nového Města na Moravě v sobotu přijet a představit zde své umění,“ řekl organizátor Robert Trčka.

Vloni pořádal „Setkání harmonikářů“, letos se koná druhý ročník s jiným názvem.

„Dalo by se říct, že to volně navazuje. Ale tentokrát nejde o klasické setkání, na kterém vystoupí, kdo chce. Je tu hlavně časové omezení kvůli plánovanému večernímu koncertu. Takže se všichni museli letos přihlásit předem, a na základě přihlášek jsme vytvořili určitý program. Můžu prozradit, že přijede například velice zajímavé dívčí kvarteto ze základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě,“ informoval Trčka.

Harmonika na Žďársku nemá příloš výraznou tradici. „Mnohem větším počtem harmonikářů se může chlubit Velkomeziříčsko. Ve Lhotkách se konal vloni už třetí ročník Setkání harmonikářů. Sešlo se tam padesát pět harmonikářů, které si přišlo poslechnout přes osm set lidí. Začínalo se večer v sedm hodin a trvalo to až do rána,“ vzpomněl Robert Trčka.

Na nástroj hraje také, ale považuje se za ryzího amatéra. V Novém Městě na Moravě chce založit tradici, jejímž smyslem je zachránit harmoniku a heligonku. „Je to nástroj, který už pro mladou generaci není moc atraktivní. A například tady v hudebních školách se už heligonka ani nevyučuje, což je velká škoda,“ dodal hudebník.

Helena Křížová