„Myslím, že v jejich případě je blues jen jakýmsi odrazovým můstkem k mnohem širšímu vnímání hudby. Během koncertů Gruff! se můžete bavit bez omezení a ochutnat swingovou parodii, punk, bluesovou baladu, disco, reggae, country, jazz, funk i těžké heavy metalové výstřelky," přibližuje krakowské trio dramaturg Batyskafu Aleš Kostečka. Dodává, že tato formace je mimo jiné suverénním vítězem šumperské soutěže Blues Aperitiv.

Na počátku bylo úspěšné bluesové akustické duo Przytuła & Kruk, později se k této intenzivní dvojici s cílem zničit konvence hudby, promíchat a rozbít Vokál v Polsku velmi ceněného Bartka Przytuly odkazuje na černé bluesmany, zefektovaná kytarová hra Tomka Kruka pak rovnou na techniku legendárních hráčů z delty Mississippi. Při hře s jeho nasazením ovšem i ti odvázaní černí bluesmani „létají z jedné hospody do druhé a chromí psi u toho štěkají o dvě oktávy níž, než je obvyklé."

Většina jejich současné produkce se skládá z originálních kompozic, zajímavě dekonstruujících klasické bluesové idiomy. „Díky agentuře Art Brno můžeme Gruff! přivítat i ve Žďáře nad Sázavou a do České republiky už se opravdu těší," upřesňuje Kostečka. Koncert odstartuje ve žďárském Kulturním centru Batyskaf v sobotu 13. února ve 21 hodin. (aka)