Na Vysočinu Francouzi z alpského podhůří, oblasti Mont Blanc, dorazí na pozvání kolegů z třebíčského folklórního souboru Bajdyš. V rámci Horácko-Savojského folklórního festivalu vystoupí v kraji hned třikrát. Přímo v Třebíči si jejich společný hudebně-taneční zážitek vychutnají v sobotu 9. srpna. „Program začíná ve čtyři hodiny odpoledne na nádvoří třebíčského zámku," informovala organizátorka Markéta Matoušková.

Sobotní program bude pomyslným vrcholem třídenního festivalu. Kromě tanečních a hudebních vystoupení se návštěvníci mohou těšit i na přehlídku řemesel. „Ukazují svoje tradiční savojská řemesla vyřezávání ze dřeva, krasopísmo, ukázka tamní kuchyně či paličkování a vyšívání. Jde o tradiční rukodělná řemesla z Horního Savojska," vysvětlila Matoušková. Ani to ještě nebude všechno. Na osmou hodinu večer je připraven petanque pro veřejnost.

V neděli zamíří festival do Náměště nad Oslavou. Tam oba soubory vystoupí v tamním zámeckém parku rovněž od čtyř hodin odpoledne. Než česko-francouzský projekt zamíří na Třebíčsko, zavítá před tím do Telče. „Tam vystoupí v rámci Folkových prázdnin. Díky tomu folklór uslyší návštěvníci z široka daleka," těší Matouškovou. Výběr míst, kde soubory vystoupí, nebyl náhodný. Jde i o to pochlubit se před francouzskou návštěvou našimi památkami. „V Telči hrajeme až večer, takže bude dost času na prohlídku města. Tomu chceme věnovat dopolední program i na dalších místech. V Třebíči se určitě podíváme do židovského města a do baziliky, v Náměšti máme domluvenou prohlídku zámku," dodala Matoušková.

Impulsem pro uspořádání festivalu byl v prvé řadě závazek oplatit francouzské straně její pohostinnost. „My jsme se seznámili na evropském festivalu v Estonsku. Pozvali nás na jejich akci, kam jednou za dva roky zvou nějaký evropský soubor," vysvětlila organizátorka. „Všichni se už moc těšíme, že opět uvidíme francouzské kolegy," dodal primáš muziky Bajdyš Adam Caha.