Brněnský filmový štáb točil pod taktovkou režiséra Pavla Jandourka. Na dobu natáčení se Jimramov stal městečkem Třísněhy a objevila se tam vedle dětských hrdinů i řada známých herců – Pavel Zedníček, Bořivoj Navrátil nebo Ota Jirák.

V rolích cukrářské dcery Elišky a kominického učně Tomáše se představí Adriana Neubauerová a Tomáš Materna. V pohádce, která se odehrává například i na jimramovských střechách a také v místní památkové zóně, si měli možnost zahrát i někteří místní obyvatelé. „Jako komparsisté účinkovaly asi dvě desítky lidí,“ sdělil starosta Jimramova Pavel Kalášek.

„Po páteční předpremiéře filmu by měla následovat beseda s filmovým štábem,“ upřesnila předsedkyně jimramovské kulturní komise Mirka Procházková.

V televizi by se pohádka měla objevit o letošních Vánocích. Pátek však nebude patřit jenom předpremiéře pohádkového příběhu. V hlavním vysílacím čase se ve dvacet hodin na ČT 1 objeví Jimramov v několika scénách předposledního dílu Četnických humoresek.

I ty se ve městečku loni na podzim natáčely. Tehdy se náměstí Jana Karafiáta změnilo ve státní hranici. Nechyběli ani představitelé ústředních postav seriálu Tomáš Töpfer a Ivan Trojan. „Točíme hraniční přechod mezi Rakouskem, které už tehdy patřilo k říši, a Československem. Je to už skoro závěr seriálu, který končí v roce 1938 Mnichovskou dohodou.

„Do válečných let už autoři nechtějí jít, protože by to ztratilo tu idylu první republiky. Už by to nebyl ten laskavý seriál, bylo by to o politice a válce,“ přiblížil před rokem Tomáš Töpfer.