Tuto otázku znovu otevřel nedávno promítaný film Gottland, natočený podle stejnojmenné knihy polského publicisty Ma-riusze Szczygiela z roku 2007.

Kniha popisuje několik příběhů a zlomových momentů moderních českých dějin od Baťova podnikání přes osud autora Stalinova pomníku až po Zdeňka Adamce, kterého publicista staví vedle osudu Jana Palacha, jenž se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci. Společenský podtext sebevraždy nevylučuje ani film, který ale zatím nelze v kinech běžně vidět.

Každopádně Zdeněk před smrtí zanechal text na internetu, kde napsal, že: „…nedovede řešit problémy, se kterými se setkává." Text pokračuje slovy: „Ostatní si z ničeho nic nedělají, nikoho nic nezajímá… Mám pocit, že nepatřím do této doby. Jako další oběť systému jsem se rozhodl, že moje utrpení musí skončit." Dopis končí slovy: „Prosím, neudělejte ze mě blázna."

Upálil se na Václavském náměstí 6. března 2003, zřejmě po jeho „vzoru" se pak pokusilo během půl roku upálit dalších osm lidí v Česku.

Veřejnost se rozdělila na ty, kteří ve Zdeňkově činu viděli zoufalý akt mladíka, který byl jiný než druzí a měl své problémy, a na ty, kteří ho brali jako obžalobu polistopadového režimu, údajně obdobně falešného jako toho po roce 1968. Druhá skupina se opírala o Zdeňkovy věty, že: „…demokracie je neúspěšná, je to jen vláda úředníků a peněz".

Vedoucí pelhřimovských kriminalistů Luboš Jakoubek i někdejší ředitel pelhřimovské průmyslové školy Josef Koch se kloní k prvnímu názoru. Shodují se, že je třeba celý případ vidět v souvislostech. Koch se k podrobnostem nechce vyjadřovat, řekl, že z té doby má negativní zkušenost s celostátními médii.

Zdeněk byl jedináček, narozený již starším rodičům. „Zdeněk byl hodný a šikovný kluk, pak už i sám pomáhal tátovi s výrobou náhrobků," řekla jedna z obyvatelek humpoleckého sídliště.

Podle tehdejšího ředitele ZŠ Hradská v Humpolci Pavla Bílka řešili na konci 9. třídy náznak šikany vůči Adamcovi. Jak kniha popisuje, Zdeněk byl lehce silnější postavy a neměl moc v lásce tělocvik, jinak byl ale studijní typ, výjimečně nadaný na fyziku 
a hlavně výpočetní techniku.

„V pěti letech se mě ptal, jak funguje jaderná elektrárna," řekl jeho otec. Na průmyslové škola prý jako první čekal, kdy se otevře počítačová učebna.

Potíž nastala v době, kdy Zdeněk přístup na svůj web poskytl takzvaným „stmívačům" – lidem, kteří úmyslnými zkraty poškozovali vysokonapěťová zařízení. Ti na webu zveřejnili návody, jak od proudu odpojovat části sídel. Jejich cílem bylo podle autora knihy „zlomit monopol kapitalistického státu".
Policie však darkery, kteří měli základnu na Ostravsku, odhalila a přes ně se dostala až k autorovi webu. Protože byl z Pelhřimovska, podnět „přistál" na stole už zmíněnému kriminalistovi Luboši Jakoubkovi, který v únoru 2003 Zdeňka vyšetřoval.

„Dodnes si ho vybavuji, přišel ve světlých kalhotách a bílém svetru. Byl jiný než ostatní v jeho věku, víc uzavřený do sebe," říká Jakoubek.

Podle něj se Zdeněk k poskytování webu pro uvedené účely hned přiznal. „Doba internetu byla v plenkách a věřil jsem mu, že ho bral jako zcela veřejnou věc a neuvědomil si, že by za to mohl být trestán," vysvětluje Jakoubek. Každopádně podle zákona mu byl nucen sdělit obvinění z „podněcování k trestným činům, zejména k trestnému činu obecného ohrožení".

„Teoreticky je tam trest do dvou let vězení, ale protože se doznal, nikdy předtím nebyl trestán, sám škodu nezpůsobil a stránky hned stáhl, reálně vše směřovalo k podmíněnému zastavení trestního stíhání," uvádí kriminalista.

To znamenalo, že pokud by v určité lhůtě nic nespáchal, hledělo by se na něj jako na „čistého" a nikam by se ani nic nezaznamenávalo.

Podle vyšetřovatele Jakoubka totiž měl Zdeněk obavu, zda se o jeho dvou výsleších a obvinění dozví škola a rodiče.

„Uklidnil jsem ho, že vedení školy dostane pouze žádost o zprávu o jeho prospěchu a chování, ze které ale nebude zřejmé, že bude vyšetřován policií. A protože je dospělý, jeho rodiče se o tom vůbec nemusejí dozvědět," doplňuje policista. Podle něj Zdeněk odcházel ujištěn v tom, že pokud web znovu neobnoví, nijak mu to v životě neublíží.

Blesk ve třídě

Tehdejší ředitel průmyslovky Josef Koch se Zdeňkem po domluvě s policistou mluvil a měl mu sdělit, že i snaha školy je řešit situaci tak, aby měla co nejmenší dopad. Škola neuvažovala o podmínečném vyloučení, brala to jen jako jeho nerozvážnost a prý jen čekala na avízo o zastavení stíhání.

Obrat podle Jakoubka i Kocha ale nastal v momentě, kdy se informace o obvinění dostala do bulvárního tisku.

V Blesku vyšel článek s titulkem „Půjde darker za mříže?" Ačkoli autor pak v textu vysvětluje, že „student pelhřimovské průmyslovky Zdeněk A." sám „stmívačem" není, cituje slova jiného policisty, že sazba je až dva roky vězení.

Spolužáci v článku Zdeňka poznali a podle svědků mu noviny ukazovali, nejspíš i s pošťouchnutím. Citlivého mladíka otištění textu, který se mohl dostat k rodičům, rozčílilo tak, že výtisk vytrhl a kus novin začal jíst. V ten den už nepřišel domů.

Další den si volali rodiče a vedení školy, ale Zdeněk už byl na mobilu nedostupný. To už chystal sebevraždu a psal dopis na rozloučenou. Pak odjel do Prahy a upálil se.

Zdeňkova smrt těžce zasáhla jeho rodiče. Vinu kladli policii, že syna vyšetřovala kvůli takové „maličkosti".
„Dnes na internetu máte i návod na výrobu bomby a nikoho za to nestíhají! Navíc ho vyšetřovali za něco, co udělal jako mladistvý, takže měl mít právníka a měli být informováni rodiče. To se nestalo a postup policie byl nezákonný," tvrdí Zdeňkův otec.

Příliš inteligentní

Postup policie byl na základě žádosti rodičů přezkoumáván, ale příslušné orgány v okrese ani kraji nezjistily žádné pochybení.

Zdeňkův otec přesto dál tvrdí: policisté se kryjí mezi sebou, pro jejich postup „není omluva" a spolu s šikanou na střední škole to byl důvod synovy sebevraždy.

Po Zdeňkově smrti začaly už zmíněné diskuse o tom, zda to byl politický čin a zda ho lze srovnávat s Palachem. Zdeňkův otec říká, že ne.

„Byl to normální bezproblémový kluk, ale neměl šanci v tomhle světě, který nevyhovuje příliš inteligentním lidem. Za to ho někdo chtěl potrestat," tvrdí.

Politický podtext by si tragické události netroufl dávat ani Josef Koch. Podle něj je při vší úctě k zemřelému nefér přikládat případu souvislosti, které tam nejsou.

„Přál bych si hlavně to, aby celý případ byl poučením pro dnešní mladé lidi, kteří se i v současné době mohou cítit jiní, osamocení, vyčlenění. Vždy se někdo takový najde a není pro něj lehké najít obranné mechanismy proti tlaku, který dnes umí být krutější než dříve," říká na závěr středoškolský pedagog.

Na stejný dotaz reagoval i kriminalista Jakoubek. „Když jsem s ním mluvil, spolupracoval a neměl kritické názory vůči světu, že by mu nějak vadil celý systém," uvádí.

Režisérka: Brala jsem jeho osud jako metaforu této společnosti

Projekce filmu Gottland zatím probíhaly jen na takových alternativních místech jako třeba nákladové nádraží na Žižkově. Časem se má objevit na pokračování také v televizi, uvidí ho i hosté blížícího se mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Příběh vyprávějící o upálení Zdeňka Adamce režírovala třebíčská rodačka Klára Tasovská. „Brala jsem jeho osud jako metaforu současné společnosti, kde se nikdo o nikoho moc nezajímá a i když se máme dobře, přesto má spousta mladých lidí problémy, na které se moc nehledí," říká režisérka. Úvodem ale zdůrazňuje, že by nechtěla, aby téma článku zraňovalo Zdeňkovy rodiče.
Obrazový materiál pro svůj film, který je ve snímku doprovázen hlasem, pořizovala i v Pelhřimově a Humpolci. V jejím filmu na rozdíl od knižní předlohy nenajdeme přímo srovnání s Palachovým činem a sama autorka předesílá, že Zdeňkovu a Palachovu sebevraždu lze těžko přímo srovnávat. Přesto oficiální distributor Gottlandu politickou roli Zdeňkově činu přikládá už tím, že film avizuje jako „tragické rozhodnutí Zdeňka Adamce upálit se na protest proti fungování společenského systému".
„Je to těžké posuzovat, protože nevíme ani to, jak moc byl Zdeněk Adamec zoufalý z tohoto světa, který může být zvlášť v teenagerské době na jedince zlý, ani to, co všechno stálo v pozadí Palachova rozhodnutí – jestli i jeho čin nepodpořilo osobní zoufalství," sděluje Klára Tasovská.
Každopádně upozorňuje na to, že Zdeněk se pro sebevraždu rozhodl v určitý čas, kdy mimochodem symbolicky končila éra Havlova prezidentství a nastupovala ta Klausova, a navíc na Václavském náměstí, které je spjato s pohnutými okamžiky české historie.
S tím, že sebevraždy studenta někteří využívají ke kritice současné společnosti, podle ní nelze nic dělat. „Jeho čin se stal veřejným a byl také veřejně hodnocen," vysvětluje režisérka.

Zdeňkův dopis na rozloučenou

Zdeněk v dopise dává najevo frustraci z vývoje v Česku po roce 1989 i z vývoje světa. „Takzvaná demokracie, kterou jsme si vybojovali, vlastně demokracií v pravém slova smyslu není. Je to jen vláda úředníků, peněz a dalších mocipánů, kteří šlapou po obyčejných lidech. Celý svět je již ovládnut penězi a zkažen."

Autor kritizuje slabé ekologické cítění lidstva, údajný americký imperialismus a rozmáhající se násilí, posilované i kreslenými seriály. „Nezmění-li se lidstvo radikálně během několika desítek let, celá civilizace zanikne ve špíně nebo ve válkách. Celé lidstvo je ovládnuté Satanem," píše se v textu. Vadí mu úplatky, drogy a alkoholismus už u patnáctiletých dětí, lhostejnost k šikanování.

Nastiňuje i představu „totální demokracie", kdy by každý mohl navrhovat zákony, o kterých by hlasovali všichni – a jako vzor uvádí alternativní operační systém Linux, kde skupina programátorů dobrovolně pracuje na společném dobru.

Závěr textu nešetří silnými slovy. „Jsem oběť takzvaného demokratického systému," píše. Vrchol všeho podle něj byl uplynulý rok. „Jakási teroristická organizace dokonce využila k vytvoření svých www stránek, bohužel oni jsou z toho asi venku a měli to chytře vymyšlené, protože případné pátrání po nich musí skončit u mého počítače doma. Mám pocit, že jsem byl něčím ovládán, a když jsem se probudil, bylo již pozdě. Celý svůj život jsem měl plný neúspěchů," uzavírá svůj „dopis" Zdeněk.

Připojuje i webové odkazy na ekologické hnutí Děti Země a na stránky sekty Vesmírní lidé, která šíří domněnky, že lidstvo je ovládáno tajnými silami, které jej sledují pomocí čipů. Celý dopis lze najít na webové adrese: http://www.pochoden2003.nazory.cz.